İLİŞKİLERDE GÜVEN

Güven; insan yaşamının devam etmesi için belki de en önemli kavramlardan biridir. İlişkilerde sık rastlanan güveniyorum ya da güvenmiyorum diyerek ilişki kararları alınır. Bir insanın karşısındaki insana karşı rahat olması, kendine açması ve geleceğe dönük bir yaşam sürme inancı ona güvenmekle başlar. Kişinin kendini güvende hissetmesi, iletişimde olduğu insanlardan kendisine zarar gelmeyeceğini inanması, aklın sorularla ve tedirginliklerle meşgul olmaması yakınlığı arttıran ve pekiştiren bir durumdur. Sürekli gizem, saklanılan gerçeklikler, geçmiş ilişkilerden bu yana yaşanan problemlerin devam ediyor olması, aldatan aldatılmış olanın deneyimlerinden kalan sağlıksız ruh hali güvensizlikleri meydana getirir. Geçmişin yaralarını yeni ilişkilerinize gölge etmeden tatsız tecrübelerinizi ait olduğu yerde bırakarak yeni bir ilişkiye başlamanız gerekir. Diğer ilişkiden kalan acıları yaşamaya devam ederek yeni bir ilişkiye başlamak aynı mutsuz sonu beraberinde getirecektir ve bu kısır döngü devam edecektir. Öncelikle kendi iç huzurunuzu sağlamanız şart. Kendi ruhunuzdaki yaraları sardıktan sonra yeni bir ilişkiye merhaba deyin. Yaralarınızı sarmak için başkasının hayatınızı girmesi sağlık olan değildir. Bunu beklediğiniz sürece daha fazla kalp kırar ve üzülürsünüz.

İçsel yolculuk; huzuru bulmanın, insan ilişkilerinde sağlam ilerlemenin ve mutlu olmanın başladığı noktadır. Ben kimim? Ne istiyorum? Neler yaşadım? Bu yaşananlar neden gerçekleşti? Neler öğrendim? Bir daha aynı deneyimleri yaşamamak adına neler yapmalıyım? Bunun için nasıl bir birey olmalıyım? sorularını kendinize sormaya başladığınızda içsel yolculuğunuza çıkmış olur ve farkındalık kazanmış olursunuz. Unutmayalım ki kendinizi tanımadan ruhunuz keşfetmeden ilerleyemez size verilen yaşam hediyelerini hayatınızda göremezsiniz. Öyleyse her şey sizde başlar. Bu muazzam keşif yolculuğu esnasında hayatınıza giren insanların sizin yaşamınıza boşuna girmediğini görmüş olursunuz. Her insanın size öğreteceği şeyler vardır. Elbette yanlış insanlarda hayatınızda yer alacaktır. Bunların başında gelen ilk tip güven sıkıntısı yaşayan biri ile birlikte olmaktır. Siz olgunlaşmak yolunda doğru insan olmaya çabalarken geçmişinden arınamamış birinin gelmesi aşamadığı güven problemi ile sizi karanlık dünyasına çeker. Sürekli kıskançlık, yalan, saklanılan gerçekler ve zihninizde yarattığı soru işaretleri sizi yormaya başlar, bunu fark ettiğiniz anda bu kişiden uzaklaşın. Aşamadığı, atlatamadığı, kendini yorduğu yaşamına sizi de alacak ve keşif yolculuğunuzda sizi yavaşlatacaktır. Değerli olduğunuzu unutmayın ve hayatınızda öyle kişilerin yer alması gerektiğini de. Böyle birisinin hayatınızdan çıkması kayıp olmaz aksine siz onun yaşamında kaybedilmiş biri olursunuz, bu noktaya özellikle dikkat edin.

Peki güven problemi olan kişileri nasıl tanırsınız? Herşeyden önce sizi kısıtlamaya başlarlar. Bu kıyafetiniz, yaşam şekliniz gece arkadaşlarınızla çıkmanız, iş yemekleriniz, arkadaş çevreniz kısacası sizi siz yapan her şey olabilir. Kendi düşüncelerine ve yaşam tarzına uymayan her şeye karşı çıkar. Halbuki siz bu zamana kadar kendi benliğinizle yaşadınız. Diğer fark etme yolu ise yersiz ve anormal sorulardır. Nerede ve kiminle olduğunuzu sürekli sorma ihtiyacı hisseder verdiğiniz cevaplara inanmaz. Muhtemel bunun diğer sebebi de kendi söylediklerinin yalan olması ve sizin de aynı şekilde davrandığınıza inanmasıdır. Bir diğer sebebi de geçmişindeki aldatma ya da aldatılmalarda kalması ve yine aynı şeylerin olacağını düşünmesidir ya da bu kişi son derece sağlıksız bir kıskançlığa sahiptir. Onunla asla rahat edemez, her yaptığınızın altından tartışma sebebi çıkaracak diye düşünürsünüz. Bir süre sonra onun bu kısıtlamaları sizde normalleşerek bir arkadaşınızla yemek yerken bile suçluluk hissedebilirsiniz. Onun telefonunu ilk seferde açmadığınızda ya da mesajına cevap vermediğinizde kafasında kurmaya ve kurgulara inanıp bedelini de size ödetmeye başlar.

Öncelikle siz doğru insan olmaya çalışın geçmişinizdeki hataları deneyim olarak kabul edip onlardan ders alarak ilerleyin. Geçmişin karanlığına saplanıp kalmayın, bu hayatın neden yaşandığını ve hayatınıza giren insanların bir sebebi olduğunu unutmayın. Bunları yaparken de hayatınıza giren insanlar için seçici olun. Güvenmeyen, güven sıkıntısını aşamamış ve karşı cinsle hep sıkıntılı ilişkilerde bulunmuş biri sizin için en yorucu insan tipidir. Bu insanlardan uzaklaşın sizinle aynı frekansa sahip insanlar zamanla sizi bulacaktır.

Partnerinizle yaşadığınız güven problemlerinizde ya da geçmiş ilişkilerinizden kalan kalp kırıklıklarını aşamadığınızı düşündüğünüzde İSMER Aile Danışma Merkezi olarak yanınızdayız.