GEÇMİŞ YAŞANTILARIN GÜNÜMÜZE ETKİLERİ

Hepimiz geçmişimizden yaşadığımız olaylardan etkilenmiş olabilir hala etkilenmeye devam ediyor olabiliriz. Bu etkilenme kurban rolünü benimsemenize neden olabilir. Geçmişte çocukluk döneminde yaşananları bugün de sürekli tekrar edilmesi sizi andan koparır ve hayatınızda bugünü hiç yaşayamamış olursunuz. Eğer kişi iyi bir uyuma sahipse bu tekrarlar yaşanmayabilir ya da çok seyrek yaşanabilir. Çocukken bu olaylara yenik düşmüş olabilirsiniz. Ancak bir yetişkin olarak kendinizi geçmişteki bu mutsuzluk kaynaklarından korumanıza yardımcı olacak zenginlikler de bulunmaktadır. Yetişkinlikte kendinize karşı kazanacağınız bu zaferin altında psikolojik olarak iyi olmaya çalışan dürüst bir çocukluk dönemi yatmaktadır. İşte değişim isteğini ilişkin algılama bu şekilde oluşmaktadır. Bazıları ebeveynlerin bizde oluşturduğu tamiri mümkün olmayan hasarı rasyonalizasyonu kullanmak için haklı bir neden olarak kabul etmektedir. Buna ‘kendine acımak’ diyoruz ve bunun çok ciddi sonuçlara yol açtığı görülür.

Çocukluk döneminde yaşanan yoksunluklar yetişkinlikte güvensizliğe ve özgüvenin düşük olmasına neden olur. Bu durum yetişkinin uyumlu olmasına engel olmakta ve bununla başa çıkılması gerekmektedir. Bunların sürekli önümüze çıkması bugünümüzü de olumsuz etkiler ve bununla baş etmek çok zordur. Etrafınıza dikkatle bakarsanız kendisine acıyan insan sayısı azımsanmayacak kadar çoktur. Biz çocukken bize olanlardan sorumlu değiliz, geçmişi kontrol edemeyiz. Ancak bugünümüzden sorumluyuz ve değitirebiliriz. Yaşadığınız bu geçmiş örüntülerden kurtulabilir ve bunların etkilerini yaşamayabilirsiniz, buna mecbur değilsiniz.

Elbette geçmiş yaşantıları söküp atmak basit bir iş değildir. Ancak bu iş için gerekli kapasite hepimizin içinde vardır ve kullanılmayı beklemektedir. Kendi gücümüzle beceremezsek dışarıdan yardım alabiliriz. Bacağı kırık bir insanı koşturamazsınız yardım alması gerekir. Bu da bir eksiklik değildir işin doğası gereğidir. Bazen yardım alma konusu saklanması gerekli bir durum, tabu gibi algılanmakta ve bazen de gereksiz görülmektedir. Bu algı ve davranışı değiştirerek destek almayı önce sizin istemeniz gerekir. Siz istemeden kimse sizin değişiminize katkıda bulunamaz.

İSMER Aile Danışma Merkezi olarak geçmişinizle ilgili yaşadığınız bu zorlu yolda yanınızdayız.