EVLERİMİZ SINIF OLDU

ONLİNE EĞİTİM SÜRECİNE ADAPTASYON

Bu öğretim yılında okullar her yıldan farklı olarak online olarak başlıyor. Bu süreci geçtiğimiz dönem çocuklar, ebeveynler ve eğitimciler az ya da çok deneyimleseler de çocukların ve ebeveynlerin hatta eğitimcilerin yeni düzene alışma süreci devam ediyor. Bu süreçte çocukların online platformda eğitime olan adaptasyon süreci zorlanılan konulardan biri.

Covid-19 nedeniyle yüz yüze eğitimden uzak kalan öğrenciler derslerini online olarak görürken yeterince faydalı olmadığını derslerde dikkat dağınıklığı olduğunu dile getiriyorlar. Bu süreçte dikkat dağınıklığından uzak, daha verimli ders görebilmeleri için de çocuklar kadar ebeveynlere büyük sorumluluklar düşüyor. Çocukların onları destekleyen ve eksik kalınan noktalarda yardımcı olacak birilerine ihtiyacı vardır.

Online eğitim için gerekli teknolojileri tespit edin.
Ellerinizdeki teknolojik ekipmanları bilin ve çocuğunuz için eksikleri gidermeye çalışın.İnternet hızınızı ve altyapınızı online derslerde aksilik olmaması için yenileyebilirsiniz. Başta kendiniz online eğitimi ciddiye alın. Siz nasıl görüyorsanız çocuğunuz da o şekilde görmeye başlayacaktır. Çocuklarınızı evde derse motive edin.

Önce çocuklarla sağlıklı ilişki kurun.
Çocukların anlaşılmaya ihtiyacı vardır. Online eğitim süreciyle ilgili düşüncelerini paylaşmasını isteyin. Kaygılarını dinleyin ve birlikte çözümler üretin. Bu dönemde çocukların dersler dışında arkadaşlık ilişkileri de zarar gördü. Sosyal hayatları oldukça kısıtlandı. Mümkünse açık alanlarda değilse online platformlarda ilişkilerini devam ettirmeleri yönünde destekleyin. Hem kendi ilişkinizi hem de çocuğunuzun okulla ve arkadaşlarıyla olan ilişkileri konusunda ona yardımcı olun.

Çalışma ortamını belirleyin.
Çalışma ortamı her zaman iç disiplin ve konsantrasyonu gerektirir. Bu yüzden çocuğun eğitim alacağı ortam önemlidir. Mümkünse odası dışında ayrı bir alanda rahat edeceği masa ve sandalyede çalışmalıdır. Yatağının bulunduğu oda uykuyu çağrıştırır. Ekranın arkasında dikkatini dağıtacak şeyler olmaması için duvara karşı oturması daha sağlıklıdır ve çalışma yeri sabit kalsın. Sabitlik, düzen ve tekrar başarıyı her zaman olumlu olarak etkiler.

Çocukların ekran karşısında dik oturması gerekiyor. Gelişim çağında oldukları için kemik gelişimlerinin daha iyi olması için oturuş çok önemli. Ekran ile çocuk arasındaki mesafeye de dikkat edilmesi gerek.

Ders saatlerine göre planlar yapın.
Aile içi planların ya da çocuğunuzun arkadaşlarıyla olan iletişiminin ders saatleri dışında olması gerektiğiyle ilgili onunla konuşun ve ortak kararlar alın. Çocuklar okul hayatını ekran karşısında geçireceği için hareket halinde olacağı ve enerjisini atacağını aktiviteler yapın. Çocuğunuz ders sonunda ekran karşısından ayrılsın ve arasını ev içinde yürüyerekbahçeye çıkarak, sizinle oyun oynayarak, bir şeyler atıştırarak değerlendirsin. Diğer derse motive olmuş rahat şeklide girilsin.

Baskı yapmadan bazı kayıpları kabullenin.
Bu dönem tüm çocuklar ve aileler için zor geçmektedir. Çocuklarınızın geleceği ile ilgili endişeleniyor ve akademik olarak geri kaldığını düşünüyor olabilirsiniz. Bu süreçten geçen tüm çocuklar aynı sorunları yaşıyorlar. Korkularınızı ve endişelerinizi kontrol altına almanız ve asıl önemli olanın çocuklarla aranızdaki sevgi ve güven bağı olduğunu unutmamanız gerekir. Online eğitimin yanı sıra ders sonrasında çocuğunuzla ekstra bir çalışma yaparak ona yardımcı olabilirsiniz.

Umutsuzluğa kapılmayın.
Sağlığınıza dikkat edin. Fiziksel olarak kendinize dikkat ettiğiniz kadar mental açıdan da rahat ve sağlıklı olmanız önemlidir. Evde geçirdiğiniz zamanları verimli hale getirin. Ders çalışın, kitap okuyun, ailece vakit geçirin, sınırlı şekilde yapabildiğiniz kadar hobilerinizi ve aktivitelerinizi yerine getirmeye gayret gösterin. Bu dönemi aynı zamanda kendinizi geliştirecek bir süreç olarak görün.

Dikkat ne kadar yüksek olursa öğrenmede o kadar yüksek olur. Dikkatlerindeki dağılma fark edildiği zaman bununla ilgili konuşulmalı ve çözülemiyorsa yardım alınmalıdır. Her öğrencinin farklı yönlerini keşfedip buna göre bir çalışma stratejisi oluşturulması gerekir.

Çocuklar ve ebeveynler için zor olan bu süreçte her şeyin üstesinden gelebilmek ve çocukların bireysel, akademik gelişimlerini tamamlayabilmeleri için İSMER Aile Danışma Merkezi olarak yanınızdayız.