YENİ YIL, YENİ KARARLAR

Yeni yılda, yeni bir haftada başlangıcı çağrıştıran anlarda yeni hedefler belirlemek neredeyse tüm insanoğlunun yaptığı bir şey. Her başlangıç hayatımıza yeni umutları, hayalleri, kararları ve hedefleri beraberinde getirir. Bir şeyleri değiştirmek için yeni yılı, haftayı, günü bekleriz. Ancak bunları gerçekleştirecek olan bizlerizdir. 1 Ocak tarihinin 1 Şubattan pek de farkı yoktur…

Alınan kararlar sonrası belli bir zaman geçtikten sonra kararın belirli bir noktasına ulaşmak üzere hedefler belirlenir . Alınan kararların veya hedeflerin uygulanamamasının nedeni ise çok fazla, çok büyük olmaları, değişimin hızlı ve kolay olması beklentisi, kişinin kendinden gerçekçi beklentiler içine girmemesi ve sonucunda oluşan başarısızlıklarda hayal kırıklığıyla pes edilmesidir.

Haydi 2023’ü kutlamayı beklerken koyduğunuz hedefleri düşünün. Ne kadar o hedeflere bağlanarak ilerleyebildiniz? O başlangıcın heyecanı geçtiğinde ne kadar sıkı tutundunuz kendinize verdiğiniz sözlere? Şu anda olumsuz duygularla yüklendiyseniz üzülmeyin, normalsiniz. Sadece kendinize verdiğiniz sözü tutamadınız çünkü hedef nasıl konulur bilmiyor olabilirsiniz.

Peki o zaman gerçekten istiyor musunuz bu hedefleri? Gerçek birer hedef yapıp adım atacak mısınız hedeflerinize? Geçmiş değişiminizin en önemli noktası, geçmiş hedeflerinizde hangi yolu denediyseniz başarısızları tekrarlamak size bir şey kazandırmayacaktır.

Belli ki aniden , büyük hedeflerle, bambaşka seviyeye gelmeye çalışmak işe yaramıyor. Dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar var. Bu yüzden hedef belirlerken, hedef belirlemenin doğru tekniklerini bilmelisiniz. Olumlu dille, net cümlelerle, belirli süreler içinde, ulaşılabilir hedefler belirlemelisiniz.

Kararlarımızı hedefe dönüştürürken nelere dikkat etmeliyiz?

HEDEF BELİRLERKEN;

 1. Yapabileceğine inan!

Geçirdiğin yıldan kendine koyduğun ve başardığın hedefleri düşün. Başarmanın verdiği haz sana nasıl hissettiriyor?

 1. Geçmiş yıldan peşimden neleri getirdim?

Yeni yıla geride bırakacağın yıldan hedefler getirmiş olabilirsin. Hedeflerini gözden geçir ve yeni cümlelere dök.

 1. Hedeflerini listele ve sırala.

Hedeflerini bakımdan geçirerek yeni hedeflerinle birlikte ve öncelik sırasına göre listende yer almasını sağla.

 1. Hedefleri kararsızlıktan kurtarın;

Gerçekleştirmek istediğin hedeflerini bir kağıda yazdın ve önem sırasına göre derecelendirdin. Sonrasında da eleme yapın. Bu, hedeflerinizi seçerken kararsızlıktan kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

 1. Hedefim bana neler katacak?

Hedefe ulaştığında ne kazanacağını bilmezsen hedefte emin adımlarla yürümenin de pek bir anlamı kalmaz. Örneğin; Fransızca öğrenmek istiyorsan Fransızca öğrenmenin sana katacağı artıları bilmelisin.

 1. Küçük hedefler koyun;

Büyük hedefler daha yolun başında pes etmenize sebep olabilir. Küçük hedeflerle, emekleyerek yola çıkmalısınız.

 1. Büyük hedeflerinizi parçalara bölmelisiniz;

Bir hedef belirlerken, ana hedefe ulaşmak için hedefinizi; kısa vadeli hedefler, orta vadeli hedefler ve uzun vadeli hedefler olarak  parçalara ayırmalısınız. Örneğin hedefiniz 30 kilo vermek o halde,

Kısa Vadeli Hedefler: 3 ay içinde 6 kilo vermek

Orta Vadeli Hedefler: 9 ay içinde 16 kilo vermek

Uzun Vadeli Hedefler: 1 yıl içinde 30 kilo vermek olarak hedefinizi bölebilirsiniz.

 1. Süreyi daha net belirleyin;

Bir hedef belirleyeceğiniz zaman, her şeyi açık ve net bir şekilde belirtmeniz gerekir. “Bu yıl……..yapacağım” yerine “2 ay içinde…..yapacağım” gibi bir hedef daha iyi işler.

 1. Somut hedefler koyun;

Ölçülebilen hedeflerde başarıyı değerlendirebiliriz. “Artık daha mutlu olacağım” yerine “Ne yaparsam mutlu olurum”u düşünüp bunu hedef olarak cümleye dökmelisin. Örneğin “ Haftada 3 gün, gün ışığında yürüyüşe çıkacağım” gibi.. Böylece değişimi görüp, değerlendirebilirsin.

 1. Gerçekçi ve uygulanabilir hedefler koyun;

Neyi, ne kadar sürede gerçekleştirebileceğinizi iyi düşünün. 2 ayda yeni bir dili akıcı bir şekilde öğrenmeyi istemek çok gerçekçi bir hedef olmayabilir😊

 

Belki de tüm bunları okurken hedefimi nasıl koyacağımı anladım fakat  yeni yılda neye karar verip hedef haline getireceğim bilmiyorum diyorsunuz? O halde kendinize şu soruları sorup cevapları üzerinde düşünebilirsiniz.

 • 2024 yılına girdiğiniz an size sihirli bir değnek değse hayatınızda neler değişirdi?
 • 2024’ten mutluluk bekliyorsanız; Ne yaparsam daha mutlu olurum?

başarı bekliyorsanız; Ne yaparsam daha başarılı olurum?

daha çok para kazanmayı bekliyorsanız; Ne yaparsam daha çok para kazanırım?

 

2024 yılındaki kendinizden beklediklerinizi hedeflere dökebildiğiniz, kendinize güvenip istikrarlı şekilde ilerlediğiniz; umutlarınız, istekleriniz, beklentileriniz için adım attığınız ve adımlarınızın karşılık bulduğu bir yıl olmasını diliyoruz. Yeni yılınız kutlu olsun.