Narsistle İlişki

Özel ve eşi benzeri olmayan biriylesin! Onu çok özgüvenli sanıyorsun; çok zeki, başarılı ve etkileyici… Bir insanın kendini sevmesinde ne olabilir ki diyorsun bu durumun her insanın kendini sevmesinden farklı olduğunun farkında değilsin. Evet sağlıklı bir şekilde yüksek özgüvenli olunabilir fakat aşağıda bahsettiklerimize sahip ise partnerin işte bu patolojik bir büyüklenmeciliktir.

 • Kişinin her şeyden çok ve abartılı bir şekilde sadece kendisine önem vermesi
 • Güzellik, ideal aşk fantezileriyle fazla meşgul olma
 • “Özel” ve “benzersiz” olduklarına dair güçlü bir inanç
 • Aşırı hayranlık duyulma ihtiyacı
 • Kendi amaçlarına ulaşmaları için kişilerarası manipülasyon yapma
 • Empati eksikliği
 • Kibirli tutumlar ve davranışlar

Evet, bir narsistle birliktesin!

Büyüklük duyguları içinde, empatiden yoksun, başkalarını anlayamayan, kendisine yönelik değerlendirmeler ve eleştiriler konusunda aşırı hassas narsist karakter iletişim becerilerinizi de sabrınızı da bayağı zorlayacak bir uğraş olacaktır.

Narsistle ilişki seçtiğini ve sürdürdüğünü anlatma ve yolun sonunun çıkmaz sokak olmasının ötesinde, yaşamın sonu olabileceğine dair uyarıda bulunma sorumluluğunu üstlenmek gerekir. Sen onunla ilişkide değilsin sen ona aitsin. Büyük ihtimalle bu ilişki içerinde artık kendini çaresiz, değersiz ve özgüveni yıkılmış hissedeceksin.

Narsisist kişiler her ne kadar büyüklenmeci davranışlar sergileseler de düşük özbenlik algıları vardır ve bu eksikliği başkalarının övgü ve onayıyla gidermeye çalışırlar. acı çekmek, yetersizlik ve değersizlik hissetmek.

Narsist kişilerle yakın temas ilişki içindeyseniz öncelikle ne istediğinizi bilmeniz, kararlı ve tutarlı olmanız ve sınırlarınızı ihlal ettirmemeye özen göstermeniz gerekir.

Narsistle İlişkinin 4 Aşaması

 1. Büyüleyici bir başlangıç- İdealleştirme

Bir narsistle ilişki başlangıcında kendini adeta bulutların üzerinde hissedersin. Beklediğin o kişi sonunda gelmiştir. Sana kendini çok değerli ve özel hissettirir. Yalnız bunu gerçekten hakkettiğini düşündüğü için değil hedefi için yapar. Hedefi karşısındakinin güzelliği, statüsü, zenginliği vs. Hedefi bu özelliklere sahip kişiyi kazanmaktır. Odağı bu konuda ne kadar başarılı olacağındadır. Sen bu ilişkiye yatırım yapana ve seni hayatına dahil edene kadar böyle devam eden kısa ama büyülü bir aşama. Cinselliğin de devreye girmesiyle özellikle erkek için iktidarlığı kanıtlanmıştır, geri çekilme aşaması başlayacaktır.

Sen ona alıştın, göklerdesin orası çok güzel fakat sen bir hedeftin ve narsist bunu elde etti.  Seni elde ettiğini anladığı an uzaklaşacak. Sonrasında seni değersizleştirmeye başlayacaktır.

2-İlişkimiz başladı (!) Değersizleştirme

Evet yoğun sevgi akışı seni çok mutlu ediyor, ona alıştın. Kendini ilişkide sanıyorsun ama durum sadece narsistin ön planda olduğu görünüşte iki  kişinin yan yana tek kişinin hayatını yaşaması. Narsist partnerin seni elde etti  ve şimdi kendine bağımlı hale getirmesi gerekiyor. Sosyal çevrenden seni uzaklaştırır, yalnızlaştırır ve tüm bunlara güvenerek değersizleştirir, yetersiz hissettirir. Sen gerçekleri görmeye başlarsın ama ona bağımlı, öz saygın düşmüş yalnızlaşmışsındır.

3- Bitirilmesi gereken ilişki/ Terk etme

Farkında olarak veya olmayarak her şey ilişkinin bitmesi üzerine gerçekleşiyor. Narsist buna zemin hazırlıyor eğer partner psikolojik gücü yüksekse bu ilişkiyi bitiriyor yoksa narsist arkasında bıraktığına bakmadan ilişkiyi bitirip gidiyor. Daha iyi bir hedef bulmuş olabilir.

4- Geri dönme

Yeni hedefinde başarılı olamayan ya da aradığını bulamayan narsist partnerinin deposu dolmuyor. O sevgi, ilgi deposunu doldurmak için geri dönüyor. Sen ise kırılan egonu tamir etmek için fırsat yakaladığını düşüneceksin. Fakat unutma ki yeni hedefine kadar aynı döngüyü tekrar yaşayacaksın.

Peki ne yapmalısın?

Şu an o ilişki içinde değilsen;

 • Kendine yönelik farkındalığını arttırmaya çalışmalısın.
 • Neden böyle partnerlere yöneliyorum? diye düşünmeli ve sorgulamalısın.
 • İlişkinin seni mutlu etmediğinin farkına varsan da neden onu kaybetmekten korktuğunu sorgulamalısın?
 • Bu ilişkide özgüvenin zarar gördü. Benlik saygını tekrar kurmalısın.
 • Gerçek sevgi hakkında bilgilenmelisin.
 • Bu ilişkiden uyandıysan, bulutların üstünde bile olsan sağlıksız olduğunu düşündüğün ilişkiden uzak durarak aynı döngünün tekrarını engellemelisin.

İlişkideysen;

 • Narsist bir birey manipülatiftir. Ona karşı sınırlarını belirginleştirmelisin.
 • Narsist birey sizi değersiz hissettirerek kendi benliğini besler. Bilinçli olarak yapılan bu durumun farkına varmalı ve bu duygulara kapılmamalısın.
 • Onu kaybetmekten korkuyor olabilirsin bu duyguyu ona hissettirmemelisin.
 • Ona karşı hissettiğin olumlu ve olumsuz duyguların konusunda net olmalısın. Onu değiştirme ve düzeltme gibi bir çaba içerisine girmemelisin.
 • Kişisel haklarınızı kabul etmesi ve saygı duyması için ikna etmeye çalışmak yanlış bir seçim olacaktır. Bunun yerine düşüncelerinizi belirtmeli ve kararlı olmalısın.
 • Onu övmek tam da istediği şey. Gerçekten bir başarısında, güzel davranışında övgüyü almalı. Sözlerinden ziyade davranışlarına göre hareket etmeye çalışın.
 • Öfkeleri karşısında alttan almamak, yatıştırmaya çalışmamak ve geri adım atmamak gerekir. Bu öfkeyi hak etmiyorum, öfken geçtiğinde konuşmak daha iyi olur bence” gibi ifadeler kullanmak, uzaklaştığınızı belli etmek daha yararlı olabilir.
 • Narsist bir birey eleştiri konusunda aşırı hassastır. Davranışları hedef alın ve suçlayıcı ifadeler yerine ben diliyle fikir ve görüşlerinizi bildirin.

İsmer Aile Danışma Merkezi olarak ise bu ilişkide değişmesi gereken şeylerin olduğunun farkına varıp profesyonel bir destek almanızı öneririz.