İLİŞKİLERDE SAĞLIKLI TARTIŞMA NASIL OLUR?

İlişkiler birer ortaklık kurumudur. Ve bu kurumu koruyup, sürdürmek için iki tarafın da çabasına ihtiyaç vardır. Romantik ilişkilerde anlaşmazlıklar ve tartışmalar birçok kişilerarası ilişkide olduğu gibi hayatın bir parçasıdır. Birlikte hayatı paylaşan ve çok fazla zaman geçiren iki kişinin zaman zaman karşıt görüşe sahip olması oldukça doğaldır.Yaşanılan görüş ayrılığının sebebi bazen gündelik daha basit konular olabildiği gibi daha temel konular da olabilir. İlişkinin dinamiğini ve çiftlerin kendi ilişkilerine bakış açılarını etkileyen unsurların başında ise bu tartışmaların nasıl çözüldüğü gelir.

Sağlıklı bir tartışma kavgaya dönmeyendir. Tartışma yaşanmayan bir ilişkinin çok sağlıklı olduğu söylenemez. İki bağımsız bireyin birebir aynı düşünmesiyle gerçekleşecek bu durum çok da mümkün değildir. Tartışmamak için sorunlar göz ardı edildiğinde ise eninde sonunda büyük bir patlamayla karşılaşmak kaçınılmazdır.

Çiftler tartışma ile kavga etmenin arasındaki ince sınırı bilmeli, tartışmalar kavga ile sonlanmamalıdır.

Tartışma ve kavga etmenin ayırımını doğru yaptığınız takdirde sağlıklı çözümlere gitmeniz kolaylaşacaktır.Sevdiği insanla mutlu bir ilişki yaşamak pek çok kişinin hayalini süsler ama ilişkiler her zaman rahatlık içinde, sorunsuz olmaz. İlişkiler diğer her şey gibi emek ister.

 

Peki Sağlıklı İletişim Nasıl OLur?

  • Sen Dili Değil Ben Dili Kullanılmalıdır

Sen dili karşıdakini suçlayıcı yapıcı olmaktan çok yıkıcı bir dildir. Sen dili öfkelidir, yıkıcıdır, olumsuzu vurgular.  Ben dili ile ifade edilen durum ise kişiye kendi duygunuzu anlatmanızdır. Kendinizi anlatmanız karşınızdaki kişi ile sizi yakınlaştırır. Karşınızdaki kişinin sizi daha iyi anlamasını sağlar. Ben dili kişinin kendi duygu ve düşüncelerini ifade ettiği iletişimdir. Kısaca bu davranış bende bu düşünceyi ve duyguyu oluşturuyor demektir. Örnek olarak şunu verelim;  “Sana benim için önemli bir şey anlatırken telefonla ilgilenmen beni çok üzüyor ve yalnız hissediyorum.”

  • Sağlıklı İletişimi Engelleyen Sözlü ve Sözsüz Mesajlardan Uzak Durulmalıdır

İlişkide sağlıklı iletişim için birbirinizin varlığına saygı duymalısınız, kendinizi doğru ifade etmek için çabalamalısınız; beden dili, göz kontağı, ses tonunuza dikkat etmelisiniz.

Bir problemin varlığında, meselelerinizin üstünü örtmeden kendinizi doğru ifade edeceğiniz zamanda konuşmalısınız.

Problem konuşulurken çözümü zorlaştıracak geçmişe odaklanmamalısınız.

Problemi çözmek için yargılamayı seçmeniz karşı tarafın sadece kendini aklamaya çalışmasına sebep olacaktır.

Karşınızdakinin düşüncelerini, neyi neden yaptığını tahmin edemezsiniz. Beyin okumayı bırakıp iletişime geçmelisiniz.

 

 

  • İletişimde Etkin Dinlemenin Önemi Göz Ardı Edilmemelidir

Karşı tarafa vereceğiniz cevaba değil, ne dediğine odaklanın. Amacınız anlamak ve anlaşmak olsun.

Empati kurun. Sözü söyleyen için o davranış veya durumun ne anlama geldiğini anlamaya çalışın.  Karşımızdaki kişinin neyi, nasıl düşündüğünü ve neyi, nasıl hissettiğini anlamamız gerekir.

 

  • Sürekli kendi haklılığını anlatma

En çok yaşanılan sorunlardan birisidir. Fakat haklı olma çabası karşı tarafında kendini savunmaya çalışmasına ve sorunun çözülmekten ziyade büyümesine yol açmaktadır.

Şunu düşünmelisiniz haklılığı anlatmadaki amaç neye hizmet ediyor? Haklı mı olmak istiyorsunuz, problemi çözerek huzurlu mu?

Haklı olmayı seçiyorsanız güç savaşına girip sonuçta  öfke, üzüntü, kırgınlıklar ile kalmayı tercih edersiniz.

Problemi çözmek yolunda ilerleyip “Neler ilişkimizi bu noktaya getirdi?” sorusu üzerinde durursanız huzurlu olmayı tercih edersiniz.

 

  • Konuşulan yer,zaman ,süre önemli

Uygun yer, zaman, koşullarda (psikolojik/fizyolojik) konuşun.

 

  • Öfke

Öfke her bireyin deneyimlediği, baş başa kaldığı bir duygudur. Fakat öfke size “kalk şu anda hissettiğin duyguyla harekete geçip bu sorunu çöz” demez.  Öfke bedeninize ilk geldiğinde size “ Burada bir sorun var” der. Harekete geçmek ise karşı tarafa sert, suçlayıcı, eleştirel dille yaklaşmak değildir. Harekete geçmek demek öncelikle öfkenin varlığını kabullenmek sonrasında neyle ilgili olduğunu düşünüp nasıl ifade edeceğinizle ilgilenmektir.

 

Adabıyla tartışabilirseniz mutlu bir evlilik, mutlu bir ilişki uzun yıllar sürer, ilişkiyi canlı tutar, yeni heyecanlara zemin hazırlarsınız.  Partnerinizi, ilişkinizi sağlıklı iletişim kurmaya değer görüyorsanız makalemizdeki maddeleri dikkate alın. İsmer Aile Danışma Merkezi olarak ilişkinizin bunu hakettiğini düşünüyor ve desteğe ihtiyacınız olduğunda uzman desteği almanızı öneriyoruz.