EŞ SEÇİMİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR

Günümüzde evliliklerde yaşanan problemlerin artması ve boşanmayla sonuçlanması doğru eş seçiminin önemini ortaya koyuyor.

Mutlu bir evliliğin yolu önce kendinizi tanımaktan geçer.

Hayat arkadaşınızı seçme aşamasındaki ilk süreç önce kendinizi tanımaktır. Kişilik özelliklerinizi bilmek, hoşlandığınız ve hoşlanmadığınız şeylerin farkına varmak, özeleştiri yapabilmek, beklentilerinizin farkında olmak, sınırlarınız ve bu sınırlarınızdan fedakarlık gösterip gösteremeyeceğinizi bilmeniz gerekir. Kendinizi tanıdıktan sonra karşınızda nasıl birisi olmasını istediğiniz de daha çok netleşecektir. Bu durum karşı tarafı da daha iyi anlamanızı sağlar. Çünkü siz ne istediğinizi bilen birisiniz, kafanızda kendinizle ilgili belirsizlikler kalmamıştır.

Neden evlenmek istiyorsunuz ve evlilikten beklentileriniz nelerdir?

Kendinizi tanıdıktan sonra bu sorunun cevabını bulmak kolaylaşacaktır.Önemli olan birlikte iyi bir ekip olabilmek. Beklentileriniz partnerinizle uyuşuyor mu? Bu soruyu evlenmeden önce mutlaka konuşun. Uyuşmadığında sıkıntılar olacaktır ve üstü örtüldükçe düzeltiriz dedikçe büyümeye devam edecektir. Bazı doğru bilinen yanlışlar var. Bunlar:

-Flört ya da nişan sürecinde problem yaşanan bir ilişki, evlenince düzelmez daha problemler artar.

-Partnerinizle evlilikten beklentileriniz aynı olmayabilir. Burada birbirinize saygı duymanız ve ortak bir noktada buluşabilmeniz önemlidir. Ne kadar tolere edebileceğiniz size kalmış.

-İlk tanışmanızdan itibaren her dönemin kendi içinde güzellikleri vardır. Flört süreciyle evliliğin aynı olmasını beklemeyin. O dönemin gerektirdikleri çok daha farklıdır ve sorumluluklar artmaktadır.

-Karşı tarafın evlenince daha iyi olacağı düşüncesi beklentiyi artırır ve eğer gerçekleşmezse yıkım büyük olur.

-Kişi evlenince olgunlaşmaz, olgunlaşma bireysel gelişen bir süreçtir.

-Çocuk evliliği kurtarmaz. İki tarafta çabalamadığı sürece problemler çözülmez.

Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

-Partnerinizin karakteri, hayata bakış açısı, idealleri

-Aile yapısı

-Kendi ailelerinize karşı evlendikten sonra devam edecek olan sorumluluklar

-Yaşanılacak yer

-İnançları ve yapmak istediği dini ritüeller

-Kariyer planları

-Cinsellik

-Maddi ihtiyaçların nasıl giderileceği

-Çocukla ilgili düşünceleri

Daha iyi bir iletişim için:

İletişim en önemli unsuru empati yapmaktır. Sözlü ve sözsüz davranışlarınızla onu anladığınızı hissettirin ve onu düşünerek hareket etmeye çalışın.
Hem bireysel hem de çift olarak enerji kaynaklarınız olmalı. Bu, tek başınıza ya da arkadaşlarla geçirilen güzel zamanlar vepartnerinizle birlikte geçirdiğiniz size iyi gelen aktivitelerdir. Birbirinizden ayrı zaman geçirmelisiniz.
Birbirinizi kıran kızdıran söz, davranış, mimikler nelerdir? Bunları bilerek yapmak sadece tartışmayı büyütür. Belki de bilinçsiz bir şekilde partnerinizin sevmediği şeyleri yapıyorsunuz. Aranızda konuşarak önceden belirlediğiniz sözlü ve sözsüz davranışları uygulamayın.
Küstüğünüzde barışma yollarınız nelerdir? Bu soruyu önceden konuşarak karara varmak, tartışma yaşadığınız zamanlarda her iki tarafında nasıl davranması gerektiğini bilmesini sağlar.
İsmer Aile Danışma Merkezi olarak kararsızlık yaşadığınız dönemlerde ‘evlilik öncesi aile danışmanlığı’ almanızın hayat kurtarıcı olduğunu düşünüyoruz.