ÇOCUKLARDA TEKNOLOJİ BAĞIMLILIĞI

İnternette geçirilen sürenin kontrol edilmemesi internetten uzak kalındığında patolojik rahatsızlıklara sebep olan bağımlılığa çocuklarda teknoloji bağımlılığı denir. Teknoloji her yaştan birey için oldukça cezbedici ve hayat kolaylaştırıcıdır. Faydaları olduğu gibi fazlası da çocuklarda teknoloji bağımlılığına sebep olmaktadır. Bazı bilgisayar oyunları, çizgi filmler gelişimi destekleyici ve eğlenceli olabilmektedir.

Teknolojinin olumlu taraflarını göz önünde tutmak ve olumsuz etkilerini çocuğuna yansıtmamak da ancak ebeveynlerin sınır koyması ile mümkündür. Çocuğunuz kendisi için neyin doğru neyin yanlış olduğunu ayırt edemeyeceği için sizin sınırlamalarınıza ihtiyacı vardır. Çocuklarınızın gelişimi desteklemek için onların yaşına uygun süre ve içerik kısıtlamaları olan bir denetim gerekmektedir. Denetim olmazsa çocuğunuzun psikolojisi olumsuz etkilenir ve onu teknoloji bağımlısı bir yetişkin olma yolunda desteklemiş olursunuz.

Özellikle küçük yaşlarda çocukların teknolojiye hâkim olması zeka belirtisi değildir. Çocuklar ailelerin aksine teknolojik bir çağda doğdukları için bu konuda daha yetenekli olurlar.

Teknoloji bağımlılığı belirtileri

Her yaşta kendini farklı gösterir. Genelde küçük yaştaki alışkanlıklarla başlar. Özellikle 0-3 yaş döneminde bulunduğu ortamda yoğun bir şekilde telefon, tablet, tv ya da bilgisayar ekranı izlemiş çocukta;

-Dil ve konuşma becerilerinde gerilik görülür.

-İleride dikkat eksikliği ve odaklanma problemleri ortaya çıkar.

-Öfkesini kontrol etmekte zorlanmalar görülür

-Her seslendiğinizde dönüp bakmayabilir.

-İleride ebeveyn ve arkadaş ilişkilerinde problemler görülebilir. Ödev yapmak istemez ve yazı yazmaktan sıkılır.

      İnternet 3 yaş öncesi çocukların gelişimini olumsuz etkiler. 0-3 yaş arası çocukların dikkat süreleri 20 dk ile sınırlıdır. Eğitim; oyun kitapları ve dergilerle sağlanmalıdır. Teknolojiye ihtiyaç duyulursa 2-4 yaş arası teknoloji kullanımı 20 dk ile sınırlı olmalı ve çocuk anne ya da babanın kucağında olmalıdır.

      0-6 yaş arası dönemde zihinsel, duygusal, sosyal ve dil gelişimleri hızlıdır. Çocuk kendini ifade etmeye, tepki göstermeye, yeni insanlar tanımaya, oyunlar oynamaya ve akademik bilgiler öğrenmeye ihtiyaç duyar. 5-6 yaş arası çocuklar bilgisayarı tek başına kullanmak isterler. Bu dönemde anne baba mutlaka çocuğunun yanında olmalı ve ne yaptığını görmelidir. Yaşına uygun olmayan bilgiler onun için bilgi kirliliği olacaktır. Bu yaşlarda çocuğun odasında bilgisayar olmamalıdır.

Örneğin; çocuğun iştahını açmak amacıyla çizgi film karşısında yemek yedirilen bir çocukta kalıcı iştahsızlık meydana gelmesi riski bulunmaktadır.

Teknoloji bağımlılığı ergenlik döneminde; içe kapanma, arkadaş ve aile ilişkilerinde bozulmalar ve teknoloji dışı aktivitelerde bulunmamakla görülür. Günümüzde teknoloji bağımlılığı çocuğun geleceğini etkileyecek en riskli durumdur.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Bildirisi’ ne göre

Yaş dönemlerine göre bilgisayar, tablet, telefon, tv vb. kullanım süreleri günlük en fazla;

0-3 yaş arası          : mümkünse tanıştırmama
Okul öncesi dönem : 40 dk
İlköğretim             : 1,5 saat
Lise                      : 2 saat
İsmer Aile Danışma Merkezi olarak çocukların sağlıklı gelişimlerini önemsiyoruz. Teknoloji bağımlılığı ve sınır koyma, çocuk ve anne baba arasındaki ilişkilerin bu konuda nasıl olması gerektiğiyle ilgili çalışmalar yapmaktayız. İhtiyaç duyduğunuzda psikolojik destek almanız süreci sağlıklı atlatmanızı sağlayacaktır.