ÇOCUKLAR İÇİN CİNSELLİK

Son yıllarda ülkemizde yaşanan küçük çocuklara yönelik gerçekleşen cinsel istismar olaylarından sonra bu konuda biraz bilgilenelim istiyoruz. Bizim toplumumuz açık bir toplum değil bazı şeyleri gerektiği gibi konuşamıyoruz. Özellikle cinsellik konusunda. Çocuklarınıza cinsellik eğitimi vermek zorundasınız hatta onun gelişim evresine uygun olacak şekilde gerekli animasyon ve okuma kitaplarıyla süreci desteklemeniz gerekiyor.

Ebeveynler, çocuğun ilk yaşam kılavuzlarıdır. Çocuk, aile dışından edindiği tüm kazanımları aileden aldığı bilgilere göre düzenlemektedir. Bu yüzden aile, her konuda olduğu gibi, cinsellik konusunda da çocuğun algılayabileceği düzeyde çocuğa en doğru bilgiyi vermekle yükümlüdür. Çocuğa gereğinden fazla bilgi vermek çocukta travmalara yol açabileceği gibi, çocuğu hafife almak da çocukta yetersizlik, gereksizlik gibi olumsuz duyguların oluşmasına sebep olabilir.

Ben nasıl dünyaya geldim? Birçok ebeveynin korkuyla beklediği, bir gün karşısına gelince ne yanıt vereceğini bilmediği soru… Çocuklar yaşamlarının nasıl başladığını merak eder ve bunun cevabını arar. Genellikle 4-5 yaş civarı başlayan bu sorular aslında çocuktaki kimlik gelişiminin başladığını gösterir. Çocuk kendi cinsel kimliğini bulmaya çalışır. Bu yaşlarda kız çocuklar babaya, erkek çocuklar anneye daha yakındır. Kadın erkek ayrımını bilirler. Ama sınırlarını bilmezler annelerinin babalarının tepkilerine göre sınırlar öğrenilir. Bu evrelerde işte cinsellik süreci çok önemlidir. Çocuğa kendi mahremiyetini öğretmek gerekir. Özel bölgeleri olduğu söylenmelidir.

Özel Bölgeler Eğitimi

Çocuğunuzu karşınıza alıp vücudunda bazı kısımlara kendisinin ve onun izniyle annesi babası dışında kimsenin dokunamayacağını anlatmak gerekir. Doktor ve hemşirelerin ise sadece anne baba gözetiminde gerekirse dokunabileceğini söylemeliyiz. Bunun dışında hiç kimsenin dokunmaması gerektiğini, eğer böyle bir olay olursa hemen bağırması gerektiğini ve bunu ebeveynleriyle konuşmasını mutlaka çocuğunuza aktarın.  Bu kısımların göğüs, arka ve iki bacak arası olduğunu çocuğunuza göstererek anlatın.

Sosyal medya üzerinde birçok öğretici video var bunları çocuğunuza izletebilirsiniz. Örneğin çocuklar için onay adlı videoda özel bölgeler ve kendini koruma basit bir şekilde anlatılmıştır. Süresi 3 dakika kadar olan bu tarz videolarda algıları dağılmadan çocuğunuza izletebilirsiniz.

Ebeveynler!!

Çocuklarınızın kişisel sınırlarınıza ilk sizin saygı duymanız gerekiyor. Bunun için doğru yaptığınızı sandığınız yanlışlar var bunları biraz konuşmak istiyorum.

Çocuklarınızı dudağından öpmeyin

Evet çocuğunuzu çok seviyorsunuz her anne baba gibi ama bunu dudaktan öperek değil başka şekillerde de gösterebileceğinizden eminim.
Bak teyze sana kızacak,polis sana bağıracak

Çocuğunuz sizi dinlemediğinde başkalarının baskısıyla onu durdurmaya çalışıyorsunuz da bu ne kadar yanlış bir algı. Çocuğunuza herkes ona kızabileceği algısını oluşturmayın. Özellikle polis mesleğiyle ilgili çocukta oluşturulan algı çok gereksiz. Çocuğun polisin onu koruyacağını bilmesi gerekirken böyle bir algı yaratmayın.
Öp teyzeyi, sarıl amcaya

Çocuğunuz sarılmak istemiyor öpmek istemiyorsa bırakın öpmesin sarılmasın ne kaybedecek onun kararlarına saygı duyun.
Kalabalık ortamlarda tanımadığınız teyze kucağına çağırdığında gitmesine izin vermeyin

Evet kötü niyetle yapmıyor size yardımcı olmaya çalışıyor ama bu konumlarda izin verdiğinizde çocuğunuz yabancıların yanına gitmem de sıkıntı yok annem babam izin verdi algısını kafasında oluşturur. Bu da bizim asla istediğimiz bir şey değil yabancılarla arasında sınır olmasına dikkat etmeliyiz.
Son olarak çocuklar bizim umudumuz,neşemiz,geleceğimiz.Onlara sahip çıkıp olmak istedikleri yerde olmaları için onlarla beraber yol almak yapacağımız en büyük şey.. İsmer Aile Danışma Merkezi olarak dileriz ki cinsel istismar bir gün tamamen biter. Çocuklar güzel hayalleriyle dünyamızı güzelleştirir.