ÇOCUĞUNUZ OKULA HAZIR MI?

ÇOCUĞUNUZ OKULA HAZIR MI, BUNUN KARARINI NASIL VERMELİYİZ?

      Çocuğunuzun okula hazır olması hem akademik hem de duygusal olgunluğa erişmesi demektir. Akademik olgunluk, çocuğun gelişimsel ve bilişsel özellikleri bakımından okula hazır olma durumudur. Duygusal olgunluk ise çocuğunuzun psikolojisi, motivasyon düzeyi açısından hazır olmasıdır.

      Çocuğu ilkokula başlayan aileler için bu dönemi atlatmak sanıldığından daha zor olabiliyor. Ailelerin istekleri ile çocukların istekleri birbirinden farklılaşıyor. Çocuğu için en iyisinin olmasını isteyen anne baba çocuğunun zihinsel ve gelişimsel özelliklerini dikkate almadan ‘Hayata geç başlamasın, arkadaşlarından geri kalmasın’ diye çocuğunu okula göndermeye zorlayabiliyor.

       Öncelikle okula hazır olmadan zorla gönderilen bir çocuk sadece ders başarısı olarak değil birçok alanda başarısızlık duygusunu tadacaktır. Erken yaşta başarısızlığı öğrenecek ve motivasyonu düşecektir. Çocuğunuzun gelişimsel özellikleri bize bebeklik döneminden itibaren bu alanda birçok ipucu verir.

0-1.5 yaş: Anne ile bebek arasında güvenli bağlanmanın yaşandığı dönemdir. Ebeveynleri tarafından ihtiyaçları karşılanan ve sevgi gören çocuk ileriki yaşlarda çevresini güvenli olarak algılar ve daha umutlu olur.

1.5-3 yaş: Tuvalet eğitiminin kazanıldığı dönemdir. Bu yaş aralığında çocuğun artık bezi bırakarak ona bakım veren kişiyle birlikte tuvalete gidebilmesi beklenir. Tuvalet eğitimindeki aşırı baskı çocuğun davranışlarını kendi isteğiyle kontrol etmesini engeller. Bir anlamda onun bağımsızlığına engellemiş olursunuz ki bu da ileriki yaşlarda utangaç ve şüpheli olmasına neden olur.

3-6 yaş: Çocuğunuzun bu dönemde dil ve motor becerileri geliştiği için kendisini daha rahat ifade eder. Sosyal olarak arkadaş çevresi oluşmaya başlar. Aklına gelen ya da gördüğü her şeyle ilgili size soru sormaya başlar, çok meraklıdır.

      Okula başlama dönemine kadar belli yaş dönemlerinde beklenen belli gelişimsel özellikler vardır. Eğer çocuğunuz kendisinden beklenenleri daha geç yaşlarda yapıyorsa burada gelişim dönemiyle ilgili sıkıntının ilk sinyalini vermektedir. Böyle bir çocuk okul döneminde de sıkıntı yaşayabilir. Bu durumda uzmana başvurmak sağlıklı gelişimi için önem taşımaktadır.

Çocuğunuz hazır olmadan okula başlarsa neler olur?

Gelişim düzeyi olarak okula başlamaya hazır olmayan çocuk kendi dönemine ait özellikleri gösterir bu da okulda diğerlerinden farklı gözükmesine yol açar.
Gelişimsel açıdan kendi dönem özelliklerini gösteren çocuk okuldan beklenen öğrenme düzeyini karşılayamadığı için dikkat eksikliği, öğrenme güçlüğü gibi başarıyı olumsuz etkileyen tanımlamalara maruz kalır.
Öğrenme düzeyinin arkadaşlarına göre daha geç olması hayatının başında başarısızlık yaşamasına ve kendisine olan güvenini yitirmesine sebep olabilir. Nasıl olsa yapamıyorum der ve okuldan soğur. Okul fobisi oluşmaya başlar.
Dürtü kontrolü 5 yaşındaki bir çocukta gelişmemiştir. Bu da çocuğunuzun kurallara uymasını ve sırasını beklemesini zorlaştırır.
Ayrılık kaygısı yaşamaya başlar. Özellikle anneden kopmakta güçlük çeker. Böyle çocukların resimlerinde okula yer vermediğini ve kendisini evin içinde çizdiğini görebilirsiniz.
Arkadaş edinmede ve devam ettirmede onlarla iletişim kurmakta güçlük çeker.
Çocuğunuzun okula başlayabilmesi için hangi şartların olması gerekir?

Öz bakım becerileri: Çocuğunuz tek başına yemek yiyebilmeli, dişlerini fırçalamalı, üzerini değiştirebilmeli ve en önemlisi tuvaletini tek başına yapabilmelidir.

Fiziksel ve motor gelişim: Genel sağlık durumu ve büyümesiyle ilgili herhangi bir sıkıntının olmaması gerekir. Yazı yazması, çizim yapabilmesi için küçük kaslarının, koşabilmesi arkadaşlarıyla oyun oynayabilmesi için de büyük kaslarının gelişmiş olması gerekir.

Sosyal ve duygusal gelişim: Çocuğunuz duygularını ifade edebilmelidir. Sosyal ortamda kurallara uyma, sıra bekleme, iş birliğinde bulunma ve paylaşma davranışlarında bulunmalıdır.

Bilişsel gelişim: Burada algılama ve dil gelişimine bakılır. Okul çağında olan bir çocuk ana ve ara renkleri tanır, haftanın günlerini sayabilir, söylediklerinizi anlayarak yerine getirebilir, büyük-küçük uzun-kısa ayrımını yapabilir. Sağını solunu ayırt eder.

Öğrenmeye yaklaşımı: Çocuğunuzun okula gitmeye meraklı ve istekli olması, motivasyonunun yüksek olması gerekir ki okula devamlılık sağlanabilsin.

-Gelişim özelliklerinde çocuğunuz hangi seviyede?

-Duygusal olarak okula başlamaya yeterince hazır mı?

-Okula başlarsa sıkıntı yaşanan konular olur mu? Olursa nelerdir?

      Bu ve buna benzer birçok soru kafa karıştırıcıdır. Çocuğun erken dönemde okula başlamasının oluşturacağı sıkıntılar ileriki eğitim hayatını da etkilemektedir. Tüm bu anlatılanlar çerçevesinde bu konuyu en iyi şekilde anlayabilmek için yapılan testler vardır.

İlkokula başlama döneminde uygulanan ‘Metropolitan Okul Olgunluğu Testi’ kafadaki tüm bu soruların cevabını almanızda yardımcı olmaktadır.

Bu testin ölçtüğü davranış: Okula hazırlık, verilen yönergeyi anlama ve uygulamayı başarma. Okula hazır olma düzeyi için gerekli olan fizyolojik, sosyal, duygusal, zihinsel, ve dil gelişimlerini ölçer. Metropolitan Okul Olgunluğu testi 5.6-6 yaş arası çocuklara uygulanır ve ortalama 24 dakika sürer. 6 alt testten oluşur

Kelime Anlama
Cümleler
Genel Bilgi
Eşleştirme
Sayılar
Kopya Etme
6 alanda değerlendirilmesi yapılan testin sonucuna göre çocuk ve ebeveyn yönlendirmesi yapılır.

      Çocuğunuzun ilkokula başlaması konusunda kararsızlık yaşıyorsanız uzman desteği almanız bu süreci daha objektif ve profesyonel bir bakış açısıyla görmenizde yardımcı olacaktır. İSMER Aile Danışma Merkezi olarak uzman kadromuzla birlikte gerekli test uygulamaları ve sonrasında izlenmesi gereken yol konusunda çalışmalar yapılmaktadır.