BAHAR DEPRESYONU

Bahar geldi, güneş yüzünü gösterdi; ağaçlar çiçek açtı, hava sıcaklığı arttı ve günler uzadı. Fakat kış aylarında yavaşlamış olan metabolizman bu sürece adapte olamayabilir. Moral artışı beklerken yorgunluk, uyku ihtiyacı, iş yapmakta isteksizlik hissedebilirsin. Çünkü değişim insan için zorlayıcı.

Çok yorgun hissediyor ve işime adapte olamıyorum… Herhangi bir sosyal aktivitede bulunmak içimden gelmiyor…

İnsan yaşadığı çevreyle, iklim koşullarıyla ve birçok etkenle birlikte değerlendirilmesi gereken bir varlıktır. Yaşanılan olaylar ve mevsim değişiklikleri, uyum sürecinde yaşanabilecek zorlanmalar depresif ruh halini tetikler, kişide belirli etkilere sebep olur. Mevsimlerin insan üzerinde pek çok fizyolojik ve psikolojik etkisi olduğundan söz edebiliriz. Bahar depresyonunun temel nedeni hava koşullarında yaşanan değişimdir. İnsan psikolojisi değişimden hoşlanmaz, bu her ne kadar insanın kendisine itiraf edemediği bir durum olsa da büyük bir değişim yaşamak insanlar için zorlayıcıdır.

. Mevsimsel depresyon veya bahar yorgunluğu olarak adlandırılan bu durum özellikle biyolojik olarak depresyona yatkınlığı olan bireylerde mevsim geçişlerinde daha sık görülebiliyor. İnsanlar yaşadıkları değişimler üzerinde herhangi bir etkilerinin olmadığı durumlarda – hava durumları gibi – kolayca depresif bir ruh haline girebilirler. Bahar depresyonu anksiyeteyi de beraberinde getirebiliyor.

BAHAR DEPRESYONU BELİRTİLERİ NELER?

-Umutsuzluk, çökkünlük, suçluluk, değersizlik duyguları

-Üzgün ve boşlukta hissetme

-Halsizlik, enerji kaybı ya da günlük işlere karşı ilgide azalma, performansta düşüş

-Aşırı hareketlilik veya uyuşukluk

-İştah ve uyku düzeninde bozulma

-Konsantrasyonda azalma, unutkanlık ve karar vermekte güçlük

-Cinsel istekte azalma

-Değersizlik düşünceleri, hüzün, karamsarlık, sinirlilik

– Kolayca ağlama, kaygı ve korkular

– bedensel şikayetler ve ağrılar

-İntihar düşünceleri, intihar planı ya da girişimi

 

Bu belirtiler hayat kalitesini olumsuz olarak etkilemeye başlıyor ve iş yaşamında ya da sosyal hayatta bir takım performans düşüklüklerine, iletişim problemlerine, iş gücü kaybına veya çeşitli problemlerin ortaya çıkmasına neden olabiliyor. Bahar depresyonu ile ilgili en çok yapılan hata, bu durumu geçici bir moral bozukluğu gibi görerek hafife almaktır. Çünkü bu duygu durum bozukluğu bazı kişilerde giderek ağırlaşır ve sürekli bir depresyon haline gelebilir. Bu yüzden konuyu ciddiye alarak, motivasyonumuzu yüksek tutabilmek için gerekli adımları atmamız gerekir.

 

 

Düzenleyin!

Yeterli uyku süresi alınmalı,
İyi beslenilmeli,
Gün ışığından yararlanılmalı,
Egzersiz artırılmalı ve açık alanda hafif yürüyüşler yapılmalı,
Keyif veren aktiviteler artırılmalı,
Sevdiklerimizle daha çok vakit geçirilmeli,
Alkolden uzak durulmalı.”

 

  • Erkek yatıp, erken kalkarak düzenli uyku ile ritmi tutturun.
  • Kendini daha iyi hissetmek için güneşten faydalanmalısın. Günde yarım saat güneşte oturman bile mevsimsel halsizliğini hafifletmede yardımcı olur. Yaşam alanınızın daha aydınlık olmasını sağlayın
  • Yavaşlamış metabolizman, doğanın uyanışına ayak uyduramayabilir ve duygu durumun değişebilir. Stresli ve kaygılı ortamlar depresifliğini arttırabilir. Açık alanlarda bulunabilir, sevdiğin etkinlikler planlayabilirsin.
  • Bol su tüketin.
  • Mevsime uygun taze sebze ve meyveler tüketerek vitamin alman olabilecek depresyonu önleme ve yatıştırmada faydalı olur.
  • Sosyal hayatınızı canlı tutmak için sosyal etkileşimi arttırın, etkinlikler planlayın.
  • Yeni hedefler belirlenmeli ve dışarıda geçirilen aktivitelere zaman ayırmaya özen gösterilmeli
  • Dışarıda vakit geçirmeye çaba sarf edin: Uzun bir yürüyüş yapın, öğle yemeğinizi açık bir alan tercih edin ya da sadece bir bankta oturarak güneşlenin.

 

Cinsiyet fark etmeksizin keyifsizlik, isteksizlik, çökkünlük, uyku ve iştah problemleri, umutsuzluk ve kaygılı ruh ile kendini gösteren sonbahar depresyonu genellikle 2-3 hafta sürmektedir. Sonbahar aylarında yaşanılan kısa süreli depresif ruh halinin dışında süreklilik kazanan depresyon durumu önemli ve ciddi bir psikolojik rahatsızlıktır. Depresyon kişinin kendi kendine halledebileceği bir sorun değildir. Kendi haline bırakmak, zamanla geçeceğini düşünmek süreci daha da zorlaştırır. Tedavi edilmediği sürece daha olumsuz sonuçlara yol açar, hayatı zorlaştırır. Yukarıdaki önerilere rağmen depresyon belirtileri 2-3 haftadan daha uzun süre görülüyorsa İsmer Aile Danışma Merkezi olarak mutlaka bir uzmandan yardım almanızı öneririz.