YARIYIL TATİLİNİ NASIL DEĞERLENDİRMELİYİZ?

Okulların kapanmasına kısa bir süre kaldı. Hem öğrencilerin hem de ailelerin beklediği bu tatil dönemini verimli ve eğlenceli geçirmek mümkün. Çocukların aileleriyle birlikte olmaları stresle baş etmelerini sağlar. Onlara sevme ve sevilmeyi duygusunu kazandırırsınız. Çocuklarınız sosyal, sportif ve sanatsal etkinliklerde bulunarak arkadaşlarıyla zaman geçirebilir. Ders dışı faaliyetleri değerlendirmek için yeni bir faaliyet edinmelidir. Sosyal olarak kabul edilen bir çocuk olabilmesi için ailesi dışında bir çevresi olmalıdır.

Bir dönemin stresinin atıldığı ve aynı zamanda diğer bir döneme hazırlıktır yarıyıl tatili. Dinlenmenin yanı sıra karne notları istediği gibi gelmeyen öğrenciler hangi konularda eksikleri olduğunu değerlendirerek bu süreç aynı zamanda eksikleri kapatma dönemi olmalıdır. Derslerden tamamen uzaklaşmak bahar dönemine başlangıcı zorlaştırabilir.

Anne Babalara Tavsiyeler

-Çocuğunuzun karne notlarına değil daha çok dönem boyunca çalışma çabasına önem verin. Gerçek potansiyeli ve yetenekleri karneyle sınırlı değildir.Aileler çocukların eksikliklerini nasıl gidereceği üzerinde durmalıdır, cezalandırılmaları üzerinde değil.

-Başarısızlıkları üzerinde sakince konuşun ve birlikte kararlar alın. Kararlarda çocuğunuzun fikrinin olması benimseyerek uygulamasını kolaylaştıracaktır.

-Küçük karne hediyeleri verilebilir. Çocuğunuzun bu şekilde dışsal motivasyondan çok içsel motivasyona ihtiyacı vardır. Geçmişe değil geleceğe odaklanarak yapılan çalışmaların daha iyi sonuçlar vereceği ve başarılı olacakları yönünde desteklenmelidir.

-Sevginizin ona karşı her zaman var olduğunu bunun ders başarısına bağlı olmadığını hissettirin.

-Çocuğunuzla birlikte enerjinizi atabileceğiniz fiziksel aktiviteler belirleyin.

-Evde olduğu süre içinde yapabileceği küçük sorumluluklar verin.

-Çocuğunuzla birlikte mutfağa girerek kek, kurabiye yapabilir, akşam yemeği hazırlayabilirsiniz.

-Televizyon ve bilgisayar başında sınırlı zaman geçirme süreleri olmalıdır.

(Yaş dönemlerine göre bilgisayar, tablet, telefon, tv vb. kullanım süreleri günlük en fazla;)

Okul öncesi dönem : 40dk
İlköğretim             : 1,5 saat
Lise                      : 2 saat
-Müze, tiyatro, sinema gibi kültürel ve tarihi geziler düzenleyebilirsiniz.

-Evde ailecek sinema saati ayarlayarak o atmosferi evinizde oluşturabilirsiniz.

-Tatil süresince okul dönemindeki uyuma ve kalkış saatlerine mümkün olduğunca uyulmalıdır. Tatil bitiminde okula uyumları kolaylaşacaktır.

Öğrencilere Tavsiyeler

-Programlı olmak motivasyonu artırır. Hazırlanan programa göre yarıyıl ödevlerini yapmak ve belirlenen eksik konulara çalışmak gerekir.

-Kendini geliştirmek ve yeni arkadaşlar edinmek için birçok atölyeye katılabilirsin. Örneğin bilim ilgini çekiyorsa, çocuklar için yapılan bilim etkinliklerine gidebilir; sanatla daha çok ilgileniyorsan müzik, resim ya da tiyatro etkinliklerine katılabilirsin.

-Spor yaparak fiziksel ve psikolojik olarak kendini iyi hisset. İlgilendiğin bir spor dalı yoksa egzersiz yapmak, koşuya çıkmak da bir çözüm olabilir.

-Müzeler bilgi edinmenin en eğlenceli yollarından biridir. Yeni şeyler keşfetmek adına müzeleri ve resim sergilerini gezebilirsin.

-Sinemaya gidebilir ya da o ortamı evde oluşturarak ailenle birlikte eğlenceli vakit geçirebilirsin.

-Müzik dinleyebilir ya da müzik aleti çalmayı öğrenerek yeni bir hobi edinebilirsin.

-Puzzle yapıp legolarla oynayarak eğlenirken aynı zamanda zihinsel olarak kendini geliştirebilirsin.

-Kitap okumayı ihmal etmeyin. Yeni dönem için yeni hedefler belirleyin.

-Yapmayı istediğin ama bir türlü başlayamadığın işler için yarıyıl tatili harika bir zamanlama olabilir. Not tutmayı alışkanlık haline getirerek, hem hayallerini kaydedebilir hem de kendindeki gelişmeleri görebilirsin. Günlük ya da not tutmak kendini tanımanın güzel bir yoludur. Üstelik yazma kabiliyetin ve hayal gücün de gelişecektir.

İSMER Aile Danışma Merkezi olarak tüm öğrencilere iyi tatiller dileriz..