Okula Dönerken

Heyecanla beklediğimiz, sabırsızlıkla tarihleri saydığımız tatilin, son günlerini yaşıyoruz. Tatil modundan çıkıp tekrar yoğun tempoya girme zamanı. Bu durum tabii ki evlerde stres ve gerginlik yaratıyor. Okulun açılmasına bağlı, okul kaynaklı kaygılar bu günlerde yoğun yaşanır ve evlerde inatlaşmalar zaman zaman da bağrışmaların artmasına sebep olabilir. Bu dönemde dikkat edeceğiniz bir kaç nokta, evdeki sakinliği korumanızda size yardımcı olacaktır.
Anne babaların öncelikli olarak kendi duygularını kontrol etmesi gerekmektedir. Çocuklarınızın kaygısı sizin de kaygınız olmasın, onların olumsuz duygularından endişelenmeyin. Çocuklarınızın sizin kararlı ve kontrollü olduğunuzu görmeye ihtiyaçları var. Okullar açılırken çocukların yaşadığı kaygı gayet normal bir duygudur, önemli olan bunu nasıl yönetebildikleridir. Çocukların okula uyum sağlamaları ve olumsuz duyguları sağlıklı bir şekilde yönetebilmeleri için anne ve baba olarak size de bazı görevler düşüyor.

OKULA DÖNÜŞ YOLUNDA ANNE BABALARIN GÖREVLERİ

• Evdeki rutininizi tatil düzeninden okul düzenine geçirin. Yemek saatlerini, gece yatış ve sabah kalkış saatlerini okul dönemine göre ayarlayın. Bu düzen çocuğunuza kendini hem daha rahat hissettirecek hem de okula uyumunu kolaylaştıracaktır.
• Çocuğunuzun kaygı ve endişelerini dikkatlice dinleyip anlamaya çalışın. Endişelerini umursamaz davranmayın, duygularını küçümsemeyin ve bu duyguları yaşadığı için kendi suçlu hissettirecek ifadelerden kaçının. Duygularını paylaşması konusunda cesaretlendirin ve bu hislerin normal olduğunu, arkadaşlarının da benzer duygular yaşadığını söyleyin.
• Okul döneminde yapılacaklar ile ilgili kararlar almak ve planlar yapmak okula uyumunu destekleyecektir.
• Çocuğunuzla okulun ilk günleri daha fazla ilgilenin ve okul öncesinde ya da sonrasında birlikte yapacağınız aktiviteler planlayın.
• Tatilin sağladığı rahatlık ve özgürlükle daha fazla oyun ve televizyon saatine sahipti. Bu dönemde bu saatlerin tamamen kaldırılması ve yasaklanması çocuklarda daha çok huzursuzluğa sebep olur. Bu nedenle oyun ve televizyon saatlerini okul ve ödev saatlerine uygun bir şekilde yasaklamadan kısıtlayın.
• Odasını okul düzenine sokun. Oyuncakları yavaş yavaş kaldırıp defterlerini, kitaplarını, kalemlerini ve diğer okul eşyalarını yerleştirin.
• Birlikte okul alışverişine çıkın. Kullanacağı malzemeleri kendi seçmesi, onları kullanma konusunda çocuğunuzu motive edecektir.
• Okul arkadaşları ile okul açılmadan önce bir aktivite planlayın. Hem özlediği arkadaşlarını görmek hoşuna gidecek hem de okulun ilk günü “ne yapacağım?” kaygısı yaşamasını önleyecektir.
• Ödev ve okul sorumlulukları ile ilgili baskı kurmayın. Ancak eksik ödev, okula dönüş kaygısını arttıracağından ödevlerini kontrol edin ve bitmiş olduğundan emin olun. Eksik ise nasıl yetiştirebileceği ile ilgili çalışma planı hazırlayın.
• İlk günler okula gitme konusunda isteksizlikler yaşayabilir hatta karın ağrısı, mide bulantısı gibi fiziksel bazı şikayetlerden yakınabilirler. Bu şikayetlerin tıbbi kaynaklı olup olmadığını iyi araştırın.
• Okula gitmek istemezse nedenlerini dikkatlice dinleyip anlamaya çalışın, çözümleri hakkında konuşun ve okula gitmesi konusunda teşvik edin.

Çocuğunuz okula uyum sorunları yaşadığında, onun yanında olmanız ve desteklemeniz okula adaptasyonunu kolaylaştıracaktır. Eğer uyum sorunu 4 haftadan uzun sürerse ve işin içinden çıkılamaz bir noktaya gelirse mutlaka bir uzmandan yardım alın.