ÇİFTLER: AİLENİN MİMARLARI

Neden evlendiniz? Neden eşiniz olan insanla evlendiniz? Neden evlendiğiniz zamanda evlendiniz? Bu soruların cevapları ne olursa olsun evlilik nedeni temelde hayatınıza bir şey katmak istediğinizi gösterir. Ancak çok sıradışı bir insan çok sıradışı şartlarla hayatını kötüleştireceğini bildiği bir evlilik yapar. Evlendikten sonra hayatınızın çok daha güzel olacağına dair umutlarınız vardır. Bu hayaller oluşturmak istediğiniz ailenin mimari yapısını belirler. Bu hayallerinizin gerçekleşmesi ile ilgili aksaklıklar meydana geldiğinde ayrılıklar ve boşanma konusu devreye girer. Çoğu insan sevdiğim için evlendim sözünü kullanır. Burada sevgi kelimesinin altını dolduran sebepler önemlidir. Sevginin size getireceğini düşündüğünüz şeylerin hayatınızı zenginleştireceğini düşünmüş olabilirsiniz: ilgi, cinsel tatmin, çocuklar, statü, ait olma, ihtiyaç duyulma duyguları, maddi konular vs. İlişkilerde yaşanabilecek en güzel duygulardan birisi sevdiğini ve sevilebildiğini hissetmektir. Sevgi aşk da dahil olmak üzere her insanın hayatında deneyimleyebileceği en ödüllendirici ve tatmin edici duygudur. Sevmez ve sevilmezse insan ruhu yıpranır. Sevgi hayatın tüm taleplerini tek başına karşılayamaz: zeka, bilgi, farkındalık ve yetkinlik de önemlidir. Özdeğer duygunuzun sevgiyi tanımlama ve ondan beklediğiniz şeylerle çok ilgisi vardır. Özdeğeriniz ne kadar yüksek olursa eşinizin size olan saygısının kanıtını görmeye o kadar az ihtiyaç duyarsınız. Buna karşılık özdeğer duygunuz zayıf olduğunda sürekli olarak güvence ister ve bu da sevgi kavramını yanlış tanımlamanıza neden olur. Gerçek sevginin anlamlarından biri de şudur: “Sana ipler takmıyorum senin de takmanı istemiyorum.” Her bireyin bütünlüğüne saygı duymak gerekir. Halil Cibran‘Ermiş’ adlı eserinde yaptığı sevgi ve evlilik tanımı çok güzeldir.

Ama birlikteliğinizde bir mesafe olmalı.
Ve cennetin meltemleri aranızda esmeli.
Birbirinizi sevin ama bunu bir bağımlılığa çevirmeyin.
Bırakın ruhlarınızın kıyılarına dalgaları vuran bir deniz olsun.
Birbirinizin kadehinden için ama tek kadehten içmeyin.
Birbirinize ekmeklerinizden verin ama aynı ekmeği yemeyin.
Birlikte şarkı söyleyin dans edin ve eğlenin ama yalnız da kalmaya izin verin.
Bir lavtanın telleri ayrıdır ama aynı melodiyi çalarlar.
Kalplerinizi verin ama birbirinizinkini esir almayın.
Sadece “yaşam”ın eli kalplerinizi birleştirsin.
Birlikte durun ama çok yakın durmayın; tapınağın sütunları da ayrıdır.
Ve meşelerle, serviler birbirlerinin gölgesinde büyümezler.

Zamanda geri gidin ve evlendiğinizde daha iyi olacağını umduğunuz şeyleri hatırlayın. Umutlarınız neydi? Beklentiler kadınlar ve erkekler için çok farklılık gösterir. Kadınlar dünyadaki bütün insanlar içinde sadece kendini sevecek, değer verecek, saygı duyacak, kendileri ile konuşacak, yanlarında duracak, onları rahatlatacak destek verecek erkekler olsun isterler. Erkekler ise genellikle ihtiyaçlarını karşılayacak, onu güçlü bulan bilge liderler olarak görecek, ihtiyaçlarını dile getirdiklerinde yardım etmeye istekli olacak kadınlar isterler. Evlendikten sonra eşinizi daha iyi tanırsınız. Olumlu olumsuz yönlerini en saf haliyle görmeye başlarsınız. Cinsel çekim iki insanı bir araya getirebilir ama uyumu ve dostluğu garantilemez. Devam eden ve edecek bir ilişkide cinsel uyumdan daha fazlası gerekir. Her çiftin 3 parçası vardır. “Sen, ben ve biz” 2 kişi kendi yaşamına sahip her bir önemli 3 parçadır. Her biri diğerini daha mümkün kılar. “Sen ve ben bizi daha mümkün kılarız.” Kişiler arasındaki sevginin sürmesi bu 3 parçanın ne kadar iyi işlediğine bağlıdır. 3 parçanın işleyişine süreç denir ve bu bir evlilikte çok önemlidir. Örneğin; çift haline gelmiş kişiler önceden tek başına yaptıkları para kazanma, yemek yapma, eğlenme, çalışma gibi şeyleri şimdi birlikte yapma kararı vermişlerdir. Sevgi evliliği başlatan duygudur. Evliliğin ne kadar iyi gideceğini belirleyen günden güne yaşamdır yani süreçlerdir.
İSMER Aile Danışma Merkezi olarak ilişkinizin başlangıcında ya da evliliğinizde uzaklaştığınız sevgiyi yeniden kazanmanın ve inşa edeceğiniz ailenin temelinin önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu sebeple ilişkinizde gelişen aksaklıklarda uzmandan destek almayı ihmal etmeyin.