Anne Baba Olmak..

Çocuk sahibi olmaya karar verme sürecinde en önemli faktör anne-baba adaylarının kendilerini hazır hissetmeleridir. Burada toplumsal kurallar baskın olduğunda ve artık çocuğumuz olsun diye başlanan yolculuk çifti mutsuzluğa doğru götürecektir. Çünkü bilişsel olarak hazırlık sürecinden geçilmemiş ve bebek ile ilgili sorumluluklar alınmamıştır.

Anne baba olmaya hazır olmak

Bu yeni role hazırlıklı olabilmek için hem psikolojik olarak hazır olmak hem de bir çocuğun ihtiyaç duyduğu bakım, sağlık ve eğitim hakkında bilgi sahibi olmak gereklidir. Çocukların gelişim özelliklerini bilmek bebeğinizi büyütürken sizi rahatlatacak ve davranışlarının altında yatan sebepleri daha net görebileceksiniz. Özellikle ilk anne baba olan çiftler kendilerini ‘acemi’ olarak tabir ederler. Küçücük bir varlık tamamen size muhtaç şekilde ve ikinizden bir parça olarak dünyaya gelmiştir.

Anne baba rolü sorumluluk isteyen, geri dönüşü olmayan birçok bilgi ve beceri edinmeyi ve sosyal anlamda birçok fedakarlık yapmayı gerektiren bir roldür. Sevgili ya da eş kimliğinizin yanına anne baba kimlikleri eklenecektir.

Psikolojik hazırlık

Öncelikle eşinizle birlikte evliliğinizin sağlıklı şekilde yürüdüğünden emin olun. Sanıldığının aksine kötü evliliklerin kurtarıcısı bebek değildir. Bu durumu daha kötü hale getirecektir. Bebek evliliğin can simidi değildir. Onu neşe ve aynı zamanda sorumluluk olarak düşünün. Bu sorumluluğu en kolay şekilde taşıyabilmenin yolu; eşlerin iyi, sağlıklı, keyifli ve doyurucu bir ilişki yaşıyor olmalarıdır.

Özellikle çalışan anne babalar çocuklarını çok sevmelerine rağmen onlara zaman ve enerji ayırmanın mesleki anlamda istedikleri yere ulaşmakta zorluk yaşadıklarını ve zaman zaman çocuk sahibi olmanın engel teşkil ettiğini belirtirler. Bebek özellikle ilk birkaç yıl büyük emek ister. Bu kendinize ve birbirinize ayıracağınız zamanın azalması anlamına gelir. Aile bütçesi de çocukla birlikte yeniden düzenlenecektir. Ekonomik olarak yeterince hazır olmayan çift bebeğin gelişiyle psikolojik olarak sıkıntı yaşayacaklartır. Tüm bu değişiklikleri hesaba katarak yeni duruma ne kadar uyum sağlayabileceğiniz konusunda karar vermek bebek sahibi olmadan önce düşünülmesi gereken ilk husustur.

Bilgi sahibi olmak

Bebeğin fiziksel zihinsel ve duygusal gelişimi hakkında bilgi sahibi olmayı zamana bırakmamak gerekir. Sorun çıktığında o soruna dair çözümler aramak yerine önceden bilgi sahibi olarak o durumun gerçekleşmesini engelleyebilirsiniz. İnsanın kişiliği özellikle ilk 6 yıl çok hızlı şekilde oluşur. Bu dönemde bebeği gelişim özellikleriyle tanımak gelişmesi için uygun ortamı sağlamak ve destek sunmak önemlidir. Bunu göz önüne aldığımızda 0-6 yaş dönemi hakkında mutlaka bilgi sahibi olunmalıdır.

Babaya düşen görevler

-Baba anne gibi hormonal değişiklikler yaşamadığından baba olduğuna ilk başlarda inanamayabilir. Baba kimliğine uyum sürecini hızlandırma adına bebek ile ilgili sorumluluklar alması (üstünü giydirme, gaz çıkarma, alt değiştirme, anne sütünü bıraktığında beslenmesine yardımcı olma vb.)gerekmektedir.

-Çocuğunuza yakın olun ve ona daha fazla ilgi gösterin, onu kucağınızda siz uyutabilirsiniz.

-Eşinize, evinize ve çocuğunuza ayırdığınız vakti en iyi şekilde değerlendirin.

-Gebelik sonrası annede oluşan duygudurum değişikliklerine, annenin hassasiyetine karşı duyarlı olun.

İSMER Aile Danışma Merkezi olarak bebek sahibi olma aşamasında sizin ve çocuğunuzun psikolojik sağlığını ve hazır bulunuşluk düzeyinizi düşünerek hareket ediyoruz. Gelişim dönemleri hakkında bilgi sahibi olmak için uzman desteği almayı ihmal etmeyin.