SEVGİLİLER GÜNÜ VE BİRLİKTELİĞİN ANLAMI.

En temel gereksinimlerimizden biri sevme ve sevilme duygusudur.Sevmek ve sevilmek sağlıklı bir ilişki sürdürmek bireyi mutlu eder, ruh ve beden sağlığını olumlu etkiler.Bir gün değil her gün için birbirinin değerini bilmek ve anlayabilmek gerekir. Bazen özel bir günde hatırlanmak sıradan bir günde hatırlanmaktan daha anlamlı olabilir. Bu durum 14 Şubatı birçok çift için daha özel kılıyor. Aranızda bugünün sizin için ne anlam ifade ettiğini konuşmakta fayda var. Birlikteliğinizin güzel yanlarını konuşmak o duygu ve düşünceleri pekiştirecektir.

Sevgililer günü aşka ayrılmış bir gün ise bunu birbirinize hatırlatacak bir söz ya da paylaşımda yeterli olabilmelidir. Bugüne küçük sürprizlerde eşlik edebilir. Önemli olanbunları yaparken maddi-manevi kaygı yaratacak boyutta olmamasıdır.

Bu günü nasıl geçirmeli ve nelere dikkat etmeliyiz?

-‘Ben’ ve ‘sen’ demeden biz olun.

-İlişkinizde nelerin iyi gittiğini ve daha iyi olması için iki tarafın da neler yapabileceği üzerinde konuşun.

-Her gün yaptığınızdan farklı bir aktivite planlayın ve bugün sayesinde ilişkinizi pekiştirin.

-Çevrenizdekilerin fikirlerini öncelikli tutmayın. Sevgilinizin yaptıklarını başkalarıyla kıyaslamayın.

-Haklı ve haksızı sorgulamayı bırakın, onu önemsediğinizi hissettirin.

-Geçmiş güzel anılarınızı ve gelecek planlarınızı konuşun.

-Büyük beklentilere girmeyin. Karşılık beklemeden siz onun için bir şey yapın.

-Bütçeyi aşan hediyeler, yüksek beklentiler çiftleri kaygılandırır. Kendinize ve sevgilinize böyle bir durumu yaşatmayın.

-Sevgililer gününü yalnız geçirmekten rahatsız olanlar ailesiyle veya arkadaşlarıyla birlikte olabilir.

Sevginin dili ve birlikteliğin anlamı

İlişkiyi ayakta tutan temel duygulardan biri sevgidir. Sevginin ifade edişi ve algılanışı kişiden kişiye farklılık gösterir. Bu yüzden sevgi dilini bilmek önemlidir. Mutlu birlikteliklerin 3 özelliği vardır. İlki birlikte zaman geçirmek ve ona özel olduğunu hissettirmektir. İkincisi onu takdir etmek, onay sözcüklerinin kullanılmasıdır. Son olarak da onun ihtiyaçlarını gidermesinde yardımcı olmak ve ona küçük sürprizler yapmaktır. Örneğin hasta olduğunda onunla ilgilenmek, sevdiği bir şeyi ona hediye etmek gibi. Bu üç özelliğin her biri ayrı ayrı sevgi dilini ifade eder. Hediye alıp vermek, onunla sohbet etmek, fiziksel temasta bulunmak da sevginin göstergesidir. ‘Seni seviyorum’ sadece sözle değil davranışlarla da kendini gösterilmeli ve desteklemelidir.

Yapılan araştırmalara göre aşk;

-Stresi azaltır, motivasyonu artırır.

­-Cesareti ve özgüveni artırır.

-Özyeterlilik duygusunu ve iş başarısını artırır.

-Konsantrasyonu artırır.

-Sağladığı hormonel değişim ile vücutta doğal anestezik etki yapar.

Bu sevgililer gününde ona sevginizi ifade etmek için güzel bir yol bulun. Sevginizi ifade etmek ve birlikteliğinizi güçlendirmek adına bugünü değerlendirin.

Sevgilerle..