YAZ TATİLİNİ VERİMLİ GEÇİRMENİN YOLLARI

YAZ TATİLİ BAŞLIYOR

Çocukların karneleri alması ile dört gözle beklenen yaz tatili tam anlamıyla başlıyor. Her çocuğun yaz tatili ile ilgili hayali farklıdır. Ancak genel bir durum var ki tatil pek çok kişi için, rahatlık, gevşeme ve eğlence anlamlarını ifade eder. Oysaki tatil boşa geçen zaman olmamalı ve çocuklar için en verimli şekilde değerlendirilmesi sağlanmalıdır.
Yapılan araştırmalar yaz dönemi boyunca yaklaşık üç ay serbest zaman geçiren çocukların okula başladıklarında adaptasyonlarının düşük olduğunu, tatilde çalışan çocuklara kıyasla da akademik açıdan zorlandığını göstermektedir.
Peki yaz tatilini hem verimli hem de eğlenceli hale getirmek için neler yapılabilir?
– Teknoloji Kullanımı Kontrol Altına Alınabilir
Okul dönemine kıyasla değişen günlük programı çocukların tatil dönemlerinde televiyon, bilgisayar, tablet ve telefonla daha fazla vakit geçirme eğilimini arttırmaktadır. Anne babalar teknoloji kullanımı konusunda kontrolü tatilde de elden bırakmamalıdır. Günlük teknoloji kullanım süresini Dünya Sağlık Örgütü okul öncesi dönem için 45 dakika, ilk ve ortaokul dönemi için 1.5 saat, lise dönemi için de 2 saat uygun bulmaktadır.
– Çocuk İle Günlük Plan Yapılabilir
Tatil döneminde çocuğun gününü planlamak çocuğun zaman yönetimi becerisini geliştirmek için de oldukça faydalı olacaktır. Böylelikle hem çalışmak için hem de eğlenmek için zaman bulabilecek ve tatili verimli geçirecektir. Günlük plan içinde çocuğun çalışma yapacağı zaman hergün ortalama aynı saatlere planlanmalı ve çocuğun ders çalışma alışkanlığı pekiştirilmelidir.
Çocuğunuzun tatilde yapacağı çalışmalar yeni konu ve bilgi öğrenmek değil geçen dönemin eksiklerini tamamlamak ve öğrenilenlerin unutulmamasını sağlamak olmalıdır.
– Yeni şeyler keşfetmelerine yardım edilebilir
Çocuğunuzun fiziksel, ruhsal, sosyal gelişimine faydası olacak yeni şeyler denemesi için yaz tatili harika bir fırsat. Spor, sanat ya da hobilerine uygun yeni deneyimler yapmaları konusunda onları cesaretlendirebilirsiniz.
– Birlikte vakit geçirebilirsiniz
Sizin programınız ne kadar yoğun olursa olsun çocuğunuzun tatilinde beraber bir şeyler planlamaya çalışın. Okul döneminde yapamadığınız etkinlikleri yazın yapabilir, beraber kaliteli vakit geçirebilirsiniz. Özellikle çocukların fiziksel ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri doğa ile iç içe ve enerjik etkinlikler planlayabilirsiniz. Ayrıca kültür ve sanat etkinliklerini de bu programa koymanızda fayda var.
Eğer çocuğunuz ergen ise tatili aile zamanı ile geçirmek istemeyebilir. Ailesinden ayrı arkadaşları ile zaman geçirmek isteyebilir. Aile sınılarınız çerçevesinde çocuğunuzun güvenliğini tehlikeye atmayacak etkinliklerde arkadaşları ile birlikte olmasına müsaade edebilirsiniz.

Tüm öğrencilere iyi tatiller dileriz…