BEDENSEL VE RUHSAL SAĞLIĞI KORUMAK

Sağlıklı olmak; bedensel, ruhsal ve sosyal iyilik hali olarak tanımlanmaktadır.İkisi birbirini etkileyen ve tamamlayan süreçlerdir. Gündemdeki son haberler toplumun büyük bir kısmını panik ve endişe haline sürüklemiştir. Bu zamana kadar dünya üzerinde birçok salgın hastalık ortaya çıkmış ve gerekli önlemler alınarak en az zararla atlatılmaya çalışılmıştır.Corona virüsününülkemize geldiğinin açıklanmasının ardından 2 tip insan ortaya çıktı. İlki çok fazla panik yapan diğeri de çok rahat davranıp durumu dikkate almayan kesimdir. Bunun dengesini bulabilmek önemlidir. Panik olmamakla birlikte ortaya çıkan tehdidi de küçümsememek gerekir. İki ayrı uç virüsün daha fazla yayılmasına sebep olacaktır. Panik ve rehavatin yerini rasyonelite, bilim ve sorumluluk almalıdır. Bu ilk yapılması gereken önlemdir. Bu sadece şu an değil yaşanan her problem için dengede kalmak önemlidir. Uçlarda yaşamak ruhsal ve bedensel olarak sizi tüketir. Kendi hijyenimize ve beslenmemize dikkat etmek, dezenfekte ürünlerini kullanmakve başkalarının sağlığına zarar verici hareketlerde bulunmamak bireysel sorumluluğumuzdur.

Duygusal olarak kendiniz, aileniz, arkadaşlarınız ve evrensel olarak insanlar için endişelenmeniz belli bir noktaya kadar sağlıklıdır. Belirli düzeyde kaygı bir şeyler yapmak ve harekete geçmek için gereklidir. Bunun fazla olması kaygı bozukluğu yaşamanıza sebep olur ve günlük hayatınızı sürdürmenize engeldir.Kaygı; genel bir endişe hissi veya belirli bir duruma veya nesneye dair korku olarak tanımlanır.

Kaygıyla başa çıkmada bazı ipuçları:

Endişenizi kontrol edin. Endişenizi yaşamak için bir yer ve zaman seçin. Bunu her gün aynı yer ve saatte yapın. Endişelerinizi ve onlarla ilgili neler yapabileceğinizi düşünmek için 30 dakika gibi bir zaman harcayın. Bu sürenin üstüne asla çıkmayın, unutmayın amacımız kaygıyı kontrol altına almaktır. Neler olabileceğine dair felaketleştirme yapmadan gerçekte neler olduğuna daha fazla odaklanın. Sonra endişenizi bırakın ve gününüze devam etmeye çalışın. Gün içinde endişeleriniz aklınıza geldiğinde kendinize bunun için zaman ayırdığınızı neler yapacağınıza karar verdiğinizi ve onları uygulamanız gerektiğini hatırlatın. Kaygının artmaması için düşüncelerinizi erteleyin ve saati geldiğinde tekrar gündeminize alın.

Rahatlama yollarını öğrenin. Bunlar kas gevşemesini, yoga hareketlerini ve derin nefes almayı içerir. Derin ve doğru nefes için;

-Düz bir zemine uzanın.

-Bir elinizi göbeğinizin hemen yukarısına midenizin olduğu yerin üzerine koyun.

-Yavaş bir şekilde nefes alın ve midenizi biraz yukarıya kaldırmaya çalışın.

-Nefesinizi bir saniyeliğine tutun yavaş bir şekilde dışarı verin ve midenizin tekrar aşağı inmesine izin verin.

Kaslarınızı gevşetin. Bir kası seçerek başlayın ve birkaç saniyeliğine kasınızı sıkı tutun. Sonra kası gevşetin. Ayak kaslarınızla başlayın ve yukarıya doğru tüm vücudunuzla çalışmayı deneyin.

Düzenli olarak egzersiz yapın. Kaygısı olan insanların en çok yapması gereken şeylerin başında egzersiz gelir. Bedensel olarak iyilik ruhsal olarak da kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacaktır ve kaygı azalacaktır.

Uyku düzeninize dikkat edin. Uyku, vücudunuz kadar beyninizi de dinlendirir ve genel sağlık hissi sağlar.

Alkol ve uyuşturucu kullanmaktan kaçının. Bunlar sizi rahatlatıyor gibi görünebilir. Uzun vadede kaygıyı daha da kötüleştirir ve daha fazla soruna sebep olur. Sigara kullanmayın, özellikle virüsün solunum yolu sıkıntılarına sebep olduğu bilindiği için bu sizi hastalığa daha açık hale getirecektir.

Kafeinden kullanımına dikkat edin. Kafein, kahve çay gibi içecekler ve çikolatada bulunur. Kafein sinir sisteminizi uyardığı için kaygıyı artırabilir. 

Bireysel ve kitlesel düzeyde korku olması yanlış bilgiler ve önyargıların da hızla yayılmasına sebep olur. Sakinliğinizi koruyarak bireysel sorumluklarınızı gerçekleştirin.Sağlığınızı korumak için uzman önerilerini dikkate alarak günlük rutin hayatınızı sürdürmeye çalışın. Gündemi sürekli takip etmekten çıkarak hayatınıza olağan akışında devam etmeniz kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.