ANNELER GÜNÜ

Anneler Günü, anneleri anmak ve onurlandırmak amacıyla tüm dünyada farklı zamanlarda kutlanan özel bir gündür. Annelik içerdiği tüm anlamlarla birlikte çok değerli bir konumu vardır. Anne ile çocuk arasında daha anne karnında başlayan ilişki ömür boyu devam eder. Bebeğin doğduktan sonra anneye muhtaç olması ve ilerleyen yaşlara rağmen anneye duyulan ihtiyacın devam etmesi onların hayatımızdaki önemini ortaya koymaktadır. Anne çocuk ilişkisi o kadar önemlidir ki çocuğun psikolojisini, hayata bakış açısını, hayata tutunmasın nasıl olacağını belirliyor. Eğer anneyle ilişki hasarlıysa, eksikse kişiliğimizin yapı taşları yanlış yerleşiyor, hayata eksik başlanıyor ve hayata karşı güvensiz olunuyor. Anneler ister kadın ister erkek olsun cinsiyetler üzerinde aynı öneme ve değere sahiptir.  Bütün dinlerde ve inanışlarda anneliğe özel haklar verilmiştir.

Tarihçesi:

Anna Jarvis’in kaybettiği annesi için 1908 yılında başlattığı anma günü, 1914 yılında Kongrenin onayıyla Amerika çapında genişledi. Zamanla başka ülkelere de yayıldı. Asıl mesleği öğretmenlik olan 1864 doğumlu Anna Jarvis, 1902 yılında babası ölünce annesi ile beraber ABD’de, Philadelphia’da yaşamaya ve çalışmaya başladı. Üç yıl sonra 9 Mayıs 1905’de de annesini kaybetti. Sürekli annesi ile beraber yaşamasına rağmen öldükten sonra “Ona hayatta iken gerekli ilgiyi gösteremediği” ne inanıyor ve bunun üzüntüsünü yaşıyordu. İki sene sonra Mayıs’ın ikinci pazarında, annesinin ölüm yıldönümünde arkadaşlarını evine çağırdı ve bu günün anneler günü olarak ülke çapında kutlanması fikrini ilk onlara açtı. Annelere armağan edilen bu özel gün Türkiye’de 1955 yılından bu yana Mayıs ayının 2. Pazar günü Anneler Günü olarak kutlanır.

Annenin varlığının önemini anne yoksunluğundan da açıklayabiliriz. Anne yoksunluğu dediğimiz kavram bir tür sağlık sorunu aslında ve özellikle küçük yaşlardaki çocuklarda görülüyor. Annesinden uzun süre ayrı kalan ya da annesiz büyüyen çocuklarda ortaya çıkıyor. Bu yoksunluğa bağlı olarak fiziksel sorunlar da ortaya çıkabiliyor. Psikolojik ve fiziksel yıpranmalar gerçekleşiyor.

Anne olmak her şeyden üstün ve her şeyden farklı bir duygudur ve sadece çocuk doğurmak anne olmak demek değildir. Çocuk doğurmadan anne olan annelerimiz de vardır, karşılıksız sevginin en büyüğünü ve en gerçeğini verebilirler. Annelik; sıcak bir anlayış, sonsuz bir sabır ve harika bir gülümsemedir. Yılın 365 günü, yaşanılan ömrün her günü bize annelik yapan yolumuzu aydınlatan bize hayat veren annelerimizin ‘Anneler Günü’ kutlu olsun.