UZUN SÜRELİ İLİŞKİLERDE TUTKU

Romantik tutku sevdiğiniz kişiye karşı daha yakın olmayı istemeyi, onu arzulamayı ve ona karşı hayranlık duymak anlamlarını kapsar. Tutku cinsel arzulardan çok daha fazlasıdır. Ebeveyn ve çocuk arasındaki güçlü bağ ya da bir kişiye karşı özlem de tutku içerir. Sevgilinizden uzak olduğunuzda özlem duygusunun ağır basması ona karşı tutku beslediğinizi gösterir. İçinde tutkunun olmadığı destek ve şefkatin olduğu bir arkadaş ilişkisi sağlıklı ve tatmin edici uzun vadeli bir ilişkiye dönüşmesi zordur. Başarılı bir ilişki için tutku gerekli ve sürekli olmalıdır.

İlişkiler; samimiyet, bağlılık ve tutku üçgeninde birleşir. İdeal ilişkiye ulaşmanızı sağlayan bu üçünün birleşimidir. Tutku olmadığında bağlılığın ve samimiyetin yüksek olduğu ancak duygusal bir ilişki yerine arkadaş ilişkisinde olmanız daha muhtemeldir. Kadınlar dinlenmek, anlaşılmak, duygularını paylaşmak ve dokunulmak ister. Erkekler ise daha çok takdir edilmek ve onaylanmak isterler. Partnerler bunu birbirlerine sağladığında tutku oluşmaya başlar. Romantik tutku ilişkilerde mutluluğa karşı gelmektedir. Fakat bir ilişkideki mutlulukta tutkudan daha güçlü olan şey; partnerler arasındaki sıcaklık ve samimiyetin kurulmasıdır. Bir insana karşı sadece arzu duymanız onunla birlikte olmak için yeterli değildir.

Yoğun tutkulu flörtler sonrası evlilikte hayal kırıklığı yaşamanız muhtemeldir. Yapılan araştırmalarda evlenmeden önce yüksek tutkuya sahip çiftler evlendikten sonra sevgi miktarlarında azalma bulunmuştur. Flörtünüzde tutkunun az olmasından dolayı kendinizi güvende hissetmeyin. Böyle çiftler sevgide en yüksek noktaları görürken bir anda düşüşe geçebilirler. Bir süre sonra uzun ilişkiler için sevgi de tek başına yeterli olmayacaktır. Flört dönemlerinde tutkuları orta derecede yaşayan çiftlerin ilişkileri boyunca sevgilerini de sürdürebildikleri görülmektedir.

Partnerler arasında yüksek cinsel tatmini sağlayan tutku duygusal ilişkilerde ödüllendirici niteliktedir. Cinsel tatmin bir ilişkideki memnuniyet, sevgi ve bağlılık için güçlü birer belirleyicidir. İlişkilerini daha kalıcı hale getirmek için konuşan çiftlerde başlangıçta sevgi daha ön plandadır. Evlilik konusunu ele almayan çiftlerde ise daha fazla tutku gösterme eğilimindedirler.

Uzun süreli birliktelikler için yaşanan sıkıntılarda ‘benim payım nedir?’ diye düşünün ve kendinizde hatalı bulduğunuz davranışları değiştirmeye çalışın. Suçlamak yerine sorumluluk alın. Haklı olmak yerine mutlu olmayı seçin.