ŞU İFADEDEN KAÇINALIM: SENİ SEVİYORUM AMA…

Duymayı en çok istediğimiz ve sevdiğimiz sözcüklerden biri ‘seni seviyorum’ dur. Bu sözü partnerinizden, ailenizden ya arkadaşlarınızdan duymak kendinizi harika hissettirir. Sıcaklık ve bağlılık duygularının öne çıkmasını sağlar. Ancak bu çok güzel sözcüklerin yarattığı olumlu duyguların güzelliğini başka hiçbir şeye gerek olmadan ardına bir ‘ama’ getirdiğinizde bütün bu güzellik yok olur. Masum ve sevgi dolu bir cümle kendi çıkarları için başkalarını kullanan birinin sözcüklerine dönüşür.

‘Seni seviyorum ama beni bekletmenden hiç hoşlanmıyorum. Seni seviyorum ama arkadaşlarınla birlikte bir şeyler yapmaktan hoşlandığımı düşünmen beni rahatsız ediyor.’ Bu durumu fark etmemiş ve alışkanlık haline getirmiş olabilirsiniz. Bu cümleleri kurarken sevginize bir koşul getirmiş oluyorsunuz. Yani bu söylediklerimi yaparsan ya da yapmazsan seni sevmeye devam ederim. Seni seviyorum sözünü tüm konulardan ve koşullardan bağımsız olarak dile getirin. Böylece karşınızdaki kişi koşulsuz sevildiğini ve sevileceğini hissedecektir.

Seni seviyorum dedikten sonra gelen ‘ama’ yakındığınız konunun kulağa daha mantıklı gelmesini sağlayacak gibi görünür. Canınızı sıkan konuyu dile getirme cesaretini bulmak ve iyi bir izlenim bırakmak için bu yanlışı yapıyor olabilirsiniz. ‘Ama’lı kurduğunuz sevgi cümlesi şu anlama gelir: ‘Ben seni gerçekten seven iyi, sabırlı ve hoşgörülü biriyim. Bu açık bir durum. Şimdi seni daha çok sevebilmem için ne kadar değişmeni istediğimi söyleyeyim’ demiş olursunuz. Sözlerinizin verdiği mesaj da gizli gündemleriniz var.

Sevgi sözcüklerini sizi rahatsız eden konularla bir araya getirmeyin. Partnerinizi seviyorsanız bunu ona doğrudan söyleyin. Aynı şekilde sizi rahatsız eden bir konu varsa onu da dile getirin. Yapmanız gereken şey ikisini bir araya getirmemektir. Bunu yaptığınızı fark eder ve bundan vazgeçerseniz hem yakınmalarınız hem de sevgi sözcükleriniz daha çok ciddiye alınacaktır.

Sevgi duygusu bulaşıcıdır. Kalbinizi açmaya, sevginizi başkalarıyla paylaşmaya başlayınca her türlü sevgi de gelip sizi bulacaktır. Bunları yaparken sözlerin ifade ediliş şekli çok önemlidir. Konuşmalarınızdaki jest ve mimikleriniz söylediklerinize anlam katar. Duyduğunuz sevgiyi dile getirmenin ve karşılığında çok sevilmenin sayısız yolu vardır. Yapmaktan zevk aldığınız ruhunuzu sevgiyle besleyen her şeyin kalbinizi sevgiyle doldurma potansiyeli vardır. Yalnızca sevilmeyi beklediğinizde sevmenin ne kadar harika bir şey olduğunu unutursunuz. Ancak sevginizi paylaşmanın yollarını keşfettikçe hayatınızda yeni bir dönem başlar. İlişkiniz ister romantik olsun ister olmasın bunun hiçbir önemi yoktur. Koşullarınız, düşünceleriniz, tercihleriniz ne olursa olsun yaşamlarınızı sevginizi dile getirerek yaşamak her zaman iyi fikirdir.