Depresyon

Depresyon, zihinsel, duygusal, bedensel ve davranışsal bazı belirtilerle kendini gösteren 2 haftadan uzun süredir devam eden genel olarak ilgisizlik, çökkünlük, mutsuzluk, zevk almada azalma, umutsuzluk halidir. Depresyonda görülen diğer belirtiler; suçluluk, değersizlik düşünceleri, yorgunluk, enerji kaybı, konsantre olamama, yeme bozukluğu, uyku bozukluğu, motor hareketlerde yavaşlama, intihar düşünceleridir. Depresyon ağır, orta ve hafif şiddette olabilir. Depresyonun türleri vardır. Bunlar;
Majör Depresyon: Depresif duygulanımın en yoğun olduğu depresyon türüdür. Genel belirtileri; uykusuzluk, iştahta azalma, bir zamanlar keyif alınan aktivitelerden zevk alamama, çalışamama, çevrede gelişen olaylara karşı ilgisizlik, ölüm ve intihar düşünceleridir.
Distimi, Kronik Depresyon; iki sene ya da daha fazla süredir devam eden ancak majör depresyondan daha az şiddetli olan depresyondur.
Atipik Depresyon: Normal depresyondan farkı yaygın üzüntü içinde olmamasıdır. Duygulanım hali sürekli çökkün olmayabilir, bazen yaşanan ortama uygun olarak duygulanımda dalgalanmalar, neşelenme görülebilir. Hastada iştah artışı ve kilo alımı olabilir.
Bipolar Bozukluk ve ya Manik Depresyon: Majör depresyon dönemleri ile manik (aşırı coşku) dönemleri arasında değişen karmaşık ruh hali şeklinde tanımlanabilen bir depresyondur.
Mevsimsel Depresyon: Her sene aynı zamanda başlayan ve aynı zamanda biten, başladığı dönemde depresif atakların yaygın olduğu bir depresyon türüdür. Çoğunlukla sonbahar-kış aylarında başlar, ilkbahar-yaz aylarında biter.
Doğum Sonrası Depresyonu (Post-partum Depresyon): Her 10 anneden birinde görülen, doğumu takip eden bir ay içinde majör depresif atakların yoğun görüldüğü bir depresyon türüdür.
Psikotik Depresyon: Psikozun depresyona eşlik ettiği tür olan psikotik depresyonda, kişi gerçeklikten kopabilir, halüsinasyon ve sanrılar deneyimleyebilir.
Depresyon tedavi edilebilen bir hastalıktır. Gerekli müdahale ya da yardım alınmadığında çok ciddi sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle ihmal etmemek ve uzman yardımına başvurmak gereklidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir