ÇİFTLERDE YAŞANAN İLİŞKİ SORUNLARI

Her ilişkide sorunlar yaşanır. Her insanın kendisine göre doğru ve yanlışları vardır. Her insan tek ve biriciktir. Birlikte yaşamaya başlayan çiftlerin bir süre sonra sorunlar yaşaması kaçınılmazdır. Başlangıçta olmasa bile ilerleyen zamanlarda günlük basit problemlerden ekonomik sıkıntılara, cinsel beklentilerden duygusal anlaşmazlıklara, kıskançlıktan değer vermemeye kadar pek çok konuda sorun çıkabilir. Çiftler bu problemleri büyümeden konuşabilmeli ve çözüm yolları bulmalıdır.

Açıkça konuşmadan birbirinin zihnini okumaya, yorumlamaya çalışan çiftler birbirlerini anlamadıkları için bir süre sonra iletişimleri kopar ve sorunları anlamaları iyice zorlaşır. Öfkeli tartışmalar ve kavgalar bir süre sonra ilişkiyi bitirir. İlişkilerde en yaygın problemler; güven eksikliği, dürüstlük, iletişim problemleri, monotonluk, kişisel zaman, cinsel yaşam, maddiyat, ev işleri ve birbiriniz için ayırdığını zamandır.

Peki Neler Yapılabilir?

Hayattan beklentilerin ve gerçek yaşananlar arasında tutarsızlığın büyük olması, ilişkilerde problemlere yol açar. Beklentiler ve hayatın gerçekleri arasındaki uyuşmazlığı anlamak, içinde bulunduğunuz durumun sebeplerini fark etmenize ve sevdiğiniz kişiyi suçlamaktan vazgeçmenize olanak tanır. Özlem duygusu insanları birbirine bağlar. Bu yüzden arada birbirinizden uzak kalın ve zaman tanıyın. Kendi başınıza ya da arkadaşlarınızla birlikte yaptığınız aktiviteleriniz olsun. Gündeminizdeki olayları sakin ve birbirinizi dinler şekilde tartışın. Bu ilişkinin sağlığı için gereklidir ve sorun çözmede ilk yapmanız gereken şeydir. Sorun değil çözüm odaklı olun. Beraberliğinizde şu anki bulunduğunuz konumu değil tüm süreci değerlendirin. Kötü olan şeyler kadar ilişkinizde iyi giden etkenlerin de sizi bu zamana getirdiğini unutmayın. Mizahı kullanın, daha çok eğlenmenizi sağlayacak yeni şeyler deneyin. Cinsel yaşamınızda hissettiklerinizi ve isteklerinizi konuşun. Bu konuda birbirinize karşı açık ve net olun. Aradaki tutkuyu kaybetmemeniz önemlidir.

İletişim kurmak kadar konuşma esnasında birbirinize verdiğiniz tepkiler, duruşunuz, ruh haliniz de çok önemlidir. Bir durum karşısında ne hissettiğinizi anlaşılacak şekilde belli edin. Karşı taraftan sürekli anlamasını beklemek sıkıntı oluşturacaktır. Kızdığınız zamanlarda yanlış davranışlarda bulunmamak için zaman isteyin ve aynı gün içinde sakinleştiğinizde tekrardan konuşun. İlişkinizle ilgili konuşmalar yapın; hangi konularda iyi hangi konularda eksik olabilirsiniz ve bu durumları aşmak için birlikte neler yapabilirsiniz? Sorumlulukları ve yapılması gerekenleri tek kişiye indirgemeden birlik olun. Birbirinizi takdir ettiğiniz zamanlarınız olsun, ona değer verdiğinizi küçük notlarla ya da küçük sürprizlerle belli edin. Yoğun iş ya da sosyal hayatınız olsa bile haftada en az bir kere baş başa yapacağınız her iki tarafın da keyif alacağı bir aktiviteniz olsun ve bunu asla atlamayın.

Anlaşması mümkün olmayan, birbirine sevgisi ve saygısı kalmamış çiftlerin birlikte yaşamaları hem kendisi hem de karşı taraf için hayatı zehir etmektir. Aşılamayan problemlerinizde aile ve çift danışmanlığı almayı ihmal etmeyin. İSMER Aile Danışma Merkezi olarak partnerinizle aşamadığınız problemlerinizde aile ve çift danışmanlığı yapan uzman kadromuzla birlikte yanınızda