Bağlanma Sorunları

Hayatta kurulan ilk ilişkisinin deneyimleri ileriki dönemde kurulacak yeni ilişkilere de yön verir. Örneğin bakımını üstlenen kişiyle ( anne ya da baba) bebeğin kurduğu bağın şekli, birey yetişkin olduğunda yeni ilişkilerine referans olacaktır. Sağlıklı bağlanma şekilleri olumlu ilişkiler için önemli bir faktördür. Ebeveynleri tarafından farklı bağlanma şekilleriyle yetiştirilmiş kişilerin beklenti ve inançlarının da farlı olması sebebiyle, ortaya çıkan sağlıksız bağlanmalar ikili ilişkilerde sorunlar yaratmaktadır. Bağlanma şekilleri genel hatlarıyla dört grupta tanımlanabilir.
• Güvenli Bağlanma: Ebeveynleri tarafından güvenli bağlanma şekliyle yetiştirilmiş kişiler, başkalarına karşı yakınlık kurma ve güven konusunda problem yaşamazlar. Yalnız kalmak ve başkaları tarafından kabul görmeme korkusu yaşamazlar.
• Saplantılı-Kaygılı Bağlanma: Ebeveynleri tarafından saplantılı-kaygılı bağlanma şekliyle yetiştirilmiş kişiler, karşılarındaki kişiyle yakın bir ilişki kurmak isterler ancak karşılarındakinin onlara yakın olmadığı ve kendileri kadar değer vermediğinden şikayet ederler.
• Kayıtsız Bağlanma: Ebeveynleri tarafından kayıtsız bağlanma şekliyle yetiştirilmiş kişiler, karşılarındaki kişilerle duygusal bir yakınlık kurmak istemezler. Özgür olmak isterler ve bu sebeple birine bağlanmayı ve kendisine bağlanılmasını istemezler.
• Korkulu Bağlanma: Ebeveynleri tarafından korkulu bağlanma şekliyle yetiştirilmiş kişiler, karşılarındaki kişi ile yakın bir ilişki kurmak ister ancak kimseye güvenemez. Üzülecekleri kaygısıyla ilişki kurmaktan kaçınırlar.
Güvensiz bağlanma şekilleri, bireylerin sosyal, iş ve özel hayatlarında sorunlar oluşturmaktadır. Bağlanma tarzlarının değiştirilmesi konusunda bir uzmandan destek almak gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir