Yeni Yıl, Yeni Hedefler

Yeni yıl için geri sayım başladı! 2022 yi uğurluyor, 2023 e merhaba diyoruz. Sadece 2023 e değil yeni umutlara, hayallere  ve kararlara da merhaba diyoruz. Evet yeni yıl dilek ve hedefleri de beraberinde getiriyor. Ancak bu hedefleri gerçekleştirme oranını düşük oluyor.İlk haftalar hedeflere yönelik sergilenen davranışlar sonrasında başlangıç noktasına dönüyor.Evet hedeflere ulaşmak sanıldığı kadar kolay olmuyor. Çünkü hedeflere ulaşabilmek için yeni başlangıçlar gerekir  ve yeni başlangıçlar rutin dışına çıkmayı gerektirebilir ve bu kişiyi zorlar. Yeni başlangıçlar için yüksek motivasyona ihtiyaç olduğuna inanırız. Oysa başlangıç noktası belirlemek ve ilk adımı atmak gerekli olan motivasyonu ortaya çıkaracaktır. Kararların uygulanabilir olması için hedefin çok net belirlenmiş olması ve gerçekleşmesini sağlayacak aksiyonların adım adım çıkarılmış olması gerekir.

Hedef belirlemek, insanın aldığı bir karar neticesinde belirli bir zamandan sonra belirli bir noktaya ulaşmak istediği yeri belirlemesidir. Peki hedefler nasıl konulur? Hedef konulurken nelere dikkat edilir?

Hedef nasıl belirlenir?

İnsanlar, “1 ayda 30 kilo vereceğim veya 1 ayda 5 tane kitap bitireceğim” dediklerinde, hedef belirlediklerini düşünmektedirler. Ancak hedefler bu şekilde belirlenmez.

Bu şekilde belirlenmiş olan hedefler, çok yüzeysel ve sığ kalır. Çok yüzeysel ve sığ olarak belirlenmiş olan hedeflerde, kişiyi motive etmez ve odaklanmasına yardımcı olmaz. Sonucunda ise kişi, karşılaştığı ilk zorlukta pes etme eğiliminde olur.

Bu yüzden hedef belirlerken, hedef belirlemenin doğru tekniklerini bilmelisiniz…

Hedef belirlemek ise güzergahı belli olan, durakları, molaları ve varış noktası olan bir seyahat planı gibidir. Olası riskler hesaplanmış, yolculukta sürprizlerle karşılaşmamak için ön hazırlıklar yapılmıştır.

İşte buradaki temel soru; değişim sonucu karşımıza çıkan sorunlarla başa çıkma stratejimiz var mı? Bu sorunları yeni yıl halletmez, biz halledeceğiz. Bu nedenle yeni yılda “ben şunu yapacağım…” derken, karşılaşacağımız sorun için çözüm planımızın da hazır olması gerekir.

HEDEF BELİRLERKEN;

1. Hedefinin yanında nedenlerini de bilmelisin;

Hedefe ulaştığında ne kazanacağını bilmezsen hedefte emin adımlarla yürümenin de pek bir anlamı kalmaz. Örneğin; İngilizce öğrenmek istiyorsan İngilizce öğrenmenin sana katacağı artıları bilmelisin.

2. Geçmiş, değişimin en önemli noktası;

Başarısız stratejilerini tekrarlamak yeni SEN’e bir şey kazandırmayacaktır. Şunu düşünün “ Ben hedeflediğin şeyde daha önce hangi yolları denedim. Ne kadar başarılı oldum?”

3. Yeni yıla eskiyen yıldan hedefler taşınıyor olabilir. Hedeflerini gözden geçir hatta yeni birer cümleye dök.

4. Hedeflerini bakımdan geçirerek yeni hedeflerinle birlikte ve öncelik sırasına göre listende yer almasını sağla.

5. Küçük hedefler koyun;

Büyük hedefler daha yolun başında pes etmenize sebep olabilir. Küçük hedeflerle, emekleyerek yola çıkmalısınız.

Büyük hedeflerinizi parçalara bölmelisiniz;

Bir hedef belirlerken, ana hedefe ulaşmak için hedefinizi; kısa vadeli hedefler, orta vadeli hedefler ve uzun vadeli hedefler olarak  parçalara ayırmalısınız. Örneğin hedefiniz 30 kilo vermek o halde,

Kısa Vadeli Hedefler: 3 ay içinde 6 kilo vermek

Orta Vadeli Hedefler: 9 ay içinde 16 kilo vermek

Uzun Vadeli Hedefler: 1 yıl içinde 30 kilo vermek olarak hedefinizi bölebilirsiniz.

  • Süreyi daha net belirleyin;

Bir hedef belirleyeceğiniz zaman, her şeyi açık ve net bir şekilde belirtmeniz gerekir. “Bu yıl……..yapacağım” yerine “2 ay içinde…..yapacağım” gibi bir hedef daha iyi işler.

  • Somut hedefler koyun;

Ölçülebilen hedeflerde başarıyı değerlendirebiliriz. “Artık daha mutlu olacağım” yerine “Ne yaparsam mutlu olurum”u düşünüp bunu hedef olarak cümleye dökmelisin. Örneğin “ Haftada 3 gün gün ışığında yürüyüşe çıkacağım” gibi.. Böylece değişimi görüp, değerlendirebilirsin.

  • Gerçekçi ve uygulanabilir hedefler koyun;

Neyi, ne kadar sürede gerçekleştirebileceğinizi iyi düşünün. 2 ayda İngilizceyi akıcı bir şekilde öğrenmeyi istemek çok gerçekçi bir hedef olmayabilir

İsmer ailesi olarak hepimiz için öncelikle sağlık dolu, hedeflerimizin gerçekleştiği, umut dolu, umudu yeşertmenin keyifli olduğu, psikolojik dayanıklığımızın arttığı kendimizi ihmal etmediğimiz mutluluğu aramak için oradan oraya savrulmak yerine hayatın bize getirdiklerine odaklandığımız, belirsizliği kucaklayabildiğimiz huzurlu bir yıl diliyoruz.