Yeni Bir Yılda Yeni Bir Ben

Koskoca bir yıl bitiyor, yepyeni bir sayfa açılıyor yeni umutlarla, yeni isteklerle. Belki de geride kalan yıldan tamamlayamanan getirdiklerinle…

Yeni bir yıl ,yeni başlangıçlar. Hedef ne koyacaksın kendine, ne katacaksın yeni sen’e? Kilo mu vereceksin?, spora mı başlacayaksın?, mezun mu olacaksın? kariyerinde yükselecek misin? ya da yeni bir dil mi öğreneceksin?

Yaşayan, düşünen varlıklarız planlar yaparız geleceğe dair, beklentiye gireriz. Birçok hedef koyarız kendimize her pazartesi, her ayın başlangıcı veya her yılbaşı.. Olması gereken de budur hedeflerimiz, planlarımız olmazsa boşlukta hissederiz kendimizi. Onlar bizi hayata bağlar, yaşamı anlamlı kılar. Hem ne demişler hedefsiz insan rotasız gemiye benzemez mi?

Yeni bir yılda yeni bir haftada koyduğun her hedef değişime olan isteğini gösterir. Ama bu istek değişimi getirmez. Değişime adım atmak, ona bağlanmak gerekir.

Peki gerçekten istiyor musun bu hedefleri? Hayalden çıkaracak mısın onları, adım atacak mısın hedeflerine? Gerçek birer hedef yapacak mısın onları?

Unutma değişimde her zaman gelişimden bahsedemeyiz. İki ileri bir geri de olabilir…

Hedef belirlemek, insanın aldığı bir karar neticesinde belirli bir zamandan sonra belirli bir noktaya ulaşmak istediği yeri belirlemesidir. Peki hedefler nasıl konulur? Hedef konulurken nelere dikkat edilir?

Hedef nasıl belirlenir?

İnsanlar, “1 ayda 30 kilo vericem veya 1 ayda 5 tane kitap bitircem” dediklerinde, hedef belirlediklerini düşünmektedirler. Ancak hedefler bu şekilde belirlenmez.

Bu şekilde belirlenmiş olan hedefler, çok yüzeysel ve sığ kalır. Çok yüzeysel ve sığ olarak belirlenmiş olan hedeflerde, kişiyi motive etmez ve odaklanmasına yardımcı olmaz. Sonucunda ise kişi, karşılaştığı ilk zorlukta pes etme eğiliminde olur.

Bu yüzden hedef belirlerken, hedef belirlemenin doğru tekniklerini bilmelisiniz…

Hedef belirlemek ise güzergahı belli olan, durakları, molaları ve varış noktası olan bir seyahat planı gibidir. Olası riskler hesaplanmış, yolculukta sürprizlerle karşılaşmamak için ön hazırlıklar yapılmıştır.

İşte buradaki temel soru; değişim sonucu karşımıza çıkan sorunlarla başa çıkma stratejimiz var mı? Bu sorunları yeni yıl halletmez, biz halledeceğiz. Bu nedenle yeni yılda “ben şunu yapacağım…” derken, karşılaşacağımız sorun için çözüm planımızın da hazır olması gerekir.

HEDEF BELİRLERKEN;

Hedefinin yanında nedenlerini de bilmelisin;
Hedefe ulaştığında ne kazanacağını bilmezsen hedefte emin adımlarla yürümenin de pek bir anlamı kalmaz. Örneğin; İngilizce öğrenmek istiyorsan İngilizce öğrenmenin sana katacağı artıları bilmelisin.

Geçmiş, değişimin en önemli noktası;
Başarısız stratejilerini tekrarlamak yeni SEN’e bir şey kazandırmayacaktır. Şunu düşünün “ Ben hedeflediğin şeyde daha önce hangi yolları denedim. Ne kadar başarılı oldum?”

Yeni yıla eskiyen yıldan hedefler taşınıyor olabilir. Hedeflerini gözden geçir hatta yeni birer cümleye dök.

 Hedeflerini bakımdan geçirerek yeni hedeflerinle birlikte ve öncelik sırasına göre listende yer almasını sağla.

Küçük hedefler koyun;
Büyük hedefler daha yolun başında pes etmenize sebep olabilir. Küçük hedeflerle, emekleyerek yola çıkmalısınız.

Büyük hedeflerinizi parçalara bölmelisiniz;
Bir hedef belirlerken, ana hedefe ulaşmak için hedefinizi; kısa vadeli hedefler, orta vadeli hedefler ve uzun vadeli hedefler olarak  parçalara ayırmalısınız. Örneğin hedefiniz 30 kilo vermek o halde,

Kısa Vadeli Hedefler: 3 ay içinde 6 kilo vermek

Orta Vadeli Hedefler: 9 ay içinde 16 kilo vermek

Uzun Vadeli Hedefler: 1 yıl içinde 30 kilo vermek olarak hedefinizi bölebilirsiniz.

Süreyi daha net belirleyin;
Bir hedef belirleyeceğiniz zaman, her şeyi açık ve net bir şekilde belirtmeniz gerekir. “Bu yıl……..yapacağım” yerine “2 ay içinde…..yapacağım” gibi bir hedef daha iyi işler.

Somut hedefler koyun;
Ölçülebilen hedeflerde başarıyı değerlendirebiliriz. “Artık daha mutlu olacağım” yerine “Ne yaparsam mutlu olurum”u düşünüp bunu hedef olarak cümleye dökmelisin. Örneğin “ Haftada 3 gün gün ışığında yürüyüşe çıkacağım” gibi.. Böylece değişimi görüp, değerlendirebilirsin.

Gerçekçi ve uygulanabilir hedefler koyun;
Neyi, ne kadar sürede gerçekleştirebileceğinizi iyi düşünün. 2 ayda İngilizceyi akıcı bir şekilde öğrenmeyi istemek çok gerçekçi bir hedef olmayabilir