YAŞAM DENEN YOLDA KOŞARKEN UNUTTUKLARIN OLABİLİR Mİ?

Sağlığına dikkat ediyor musun?.

Laf arasında sağlığın ne kadar önemli olduğunu konuşmak yerine yaşadığımız yıllardayız. Sağlık giderse her şey gider. Anlık zevkleriniz uğruna sağlığınızı göz ardı etmek.. Çok da mantıklı görünmüyor. Uzun vadede yatırım yapacağınız en önemli şey sağlık. İçki ve tütün ürünlerini hayatınızdan çıkarın. Sağlıklı beslenmeye özen gösterin.

Kendine ve ruhuna vakit ayırıyor musun?

Gündelik hayatın koşuşturması içinde kendimize zaman bulmakta zorluk yaşıyoruz. Ev, iş, özel hayat derken bir an durup düşünün en son sadece kendinizi mutlu etmek adına ne yaptınız ? En son kendinizi ne zaman dinlediniz? Kendinizle ne zaman baş başa kaldınız ? Cevabı hatırlamıyorsak (ki çoğunlukla hatırlamıyoruz) kendimizle kalmanın zamanı gelmiş. Kapatın telefonları tek başınıza kalın ve düşüncelerinizi duygularınızı dillendirin. Sevdiğiniz bir şarkı dinleyin, kitap okuyun. Sizi en iyi tanıyan sizsiniz. Size en iyi gelen neyse ona özel bir vakit ayırın.

Duygularını serbest bırakıyor musun?

O anda içinizde birikenler sonrasına yansımaz mı sanıyorsunuz. O duyguyu yaşamanız gerekiyorsa yaşayın, gizlemeyin, bastırmayın. Gizlenen baskılanan duygular farklı şekillerde ortaya çıkar ve bu size daha çok zarar verir. O an anda kalın ve yaşanması gerekeni yaşayın. Tüm duygular yaşanınca güzel.

Ertelemeden yaşıyor musun?

Hani derler ya seven sevdiğine sevdiğini söylesin. Seviyorsanız, özlüyorsanız bir söylemeyi deneyin. Kızdıysanız, kırıldıysanız ve hatta incindiyseniz söyleyin. İfade bulsun tüm söylenmeyenler. İçinizde kalmasın hiçbir şey.. Bir kitabı alıp okumak istiyorum demeyin alın ve okuyun. Çeyizine kaldırdığın o fincan takımlarınla bir kahve yap kendine. Bırak vitrinlere koymayı beğendiğiniz şeyleri, kullanın. O aldığın güzel kıyafeti giymek için bekleme, giyin. İçinden ne yapmak geliyorsa hepsini ertelemeden yap..

Hayat kimseye gül bahçesi vadetmiyor. Vazgeçiyor musun?

Şu an kim nerde, kimlerle, nelerle uğraşıyor bilemiyoruz. Çıkılan yolda ne engebeler ne zorluklarla karşılacağız bilemiyoruz. Neler görecek neler neler öğreneceğiz.. Ama o zorluklar aşıldığında hepsine yukardan bakıldığında o andaki aynı hissiyatı, düşünceleri yaşamayacağız. Her gecenin bir sabahı var. Her zorluğun bir çözümü var yeter ki inan ve vazgeçme ..!

Herkesin bir hikayesi vardır. Dinliyor musun?

İnsanlık çok katlı bir apartmana benziyor. Her katta başka bir olay yaşanıyor. O apartmana girip dolaştığınızda her kapının arkasında sizi bekleyen başka bir şey var. Dolaşma bitip aşağıya indiğinizde ilk girdiğiniz gibi hissetmiyorsunuz. Her kapının ardındaki hikayeyi dinledikçe ne dertler sıkıntılar varmış diyebiliyor ve bazen de kendi dert ettiğiniz şeye şükreder durumuna gelebiliyorsunuz. Her şey göründüğü gibi olmayabilir. Dinle ve anlamaya çalış.

İnsanlarla iyi iletişim kurmaya çalış. Fakat ilişki sana zarar veriyorsa onu bitirmeyi bil, bu yükü taşımaya çalışıyor musun?

Kendi ruh sağlığınız için yapmanız gereken ama yapması zor olan bir şey. Kurduğunuz ilişki size zarar verirse bitirmeyi de bilmelisiniz. O ilişkide destek görmüyorsanız, özgüvenininiz düşüyor kaygılarınız artıyorsa o insanı hayatınızda istemeyina ve hayatınızda olmasını istemediğiniz insanları hayatınızdan çıkartın..

Ailenin ve sevdiklerinin önemini aklında tutuyor musun?

Ailenizin, sevdiklerinizin, sevildiklerinizin sizi her koşulda kabul ettiğini bilmek insanı psikolojik olarak oldukça rahatlatmaktadır. Senin başına kötü bir şey geldiğinde yanında ilk olacak olanlar onlar. En büyük destekçin onlar. Ailenin senin için yaptıklarını ve yapacaklarını unutma. Bu sevdiklerin için de geçerli. Seni önemseyen insanların varlığı büyük şükür nedeni şu hayatta..

Sen biricik, özelsin. Biliyor musun?

Sen biricik ve özelsin. Senden bir tane daha yok bu dünyada. Doğruların olduğu kadar yanlışların var. İyi ve kötü tarafların var. Hepsi seni sen yapan şeyler. Hepsi o kadar kıymetli ki. Değer görmek istiyorsan önce sen kendi benliğine değer göstermelisin. Kendini kabullenmelisin.

Şükrediyor musun?

Şükretmek…Pelesenk olmalı şu kelime dillere. Ama burada şükretmekten kastımız daha kötü ne olabilir değil de sahip olduğunu şeylere minnet duymak, onların farkında olmak, sizle olduğu için bir nevi teşekkür etmek..

 Biz İsmer Aile Danışma merkezi olarak yaşam koşuşturmanızda oturup da bu yazıyı okuduğunuz, kendinize dönüp de düşündüğünüz için teşekkür ediyoruz. Yol aldığınız yaşamın güzelleşmesini diliyoruz