SEVGİNİN GÜNÜ HERGÜN OLSAYDI…

Sevgililer gününe az bir zaman dilimi kaldı. Özel bir gün olduğu için birçok çift açısından anlam ifade ediyor. Doğum günleri, yıldönümleri, sevgililer günü gibi. Önemli günler çiftlerin birbirlerini sevgilerini ifade etmeleri, birlikteliklerini kutlamak açısından anlam ifade eder. Sevgi çok geniş bir kavramdır. Özele indirgediğimizde partnerler arasında gerçekleşen sevgi; emek ve özveri ister. Aşk ve sevgi bazen karıştırılmaktadır. Aşk yaşanan yoğun duyguların belli bir süre geçerli olmasıdır, sonrasında bitmeye mahkumdur. Sevgi uzun dönemli, daha tatmin edici ve huzurlu hissettiren bir duygudur. Aşkla başlayan bir ilişki eski heyecanı vermiyorsa birliktelik yine de devam ediyorsa ve o kişiyi hayatınızda istiyorsanız bundan hiç korkmayın. Yerini daha güvenli ve huzur dolu sevgiye bırakıyordur.
Karşınızdakine sevginizi ifade etmenin birçok yolu vardır. Yaklaşan sevgililer günüyle de birlikte aklınıza gelen ilk şey hediye almak olabilir. Bu sevginizi ifade etme biçimlerinden biridir ve her gün olamaz. Peki bizler sevgiyi her gün nasıl hissedebiliriz? Beraberliğin mutlu bir şekilde devam etmesi için sevginin her gün hissedilmesi gerekir. Sevgiyi ifade etmenin yollarına baktığımızda Gary Chapman bunu 5 farklı kategoriye ayırmıştır.

1.Onaylayıcı kelimeler

2.Kaliteli zaman

3.Hediye alma

4.Hizmet eylemleri

5.Fiziksel temas

Kadın ve erkek genellikle aynı sevgi dilini konuşmazlar. Her iki tarafın da sevgiyi alma ve verme biçimleri farklıdır. Bazen birbirimizin sevgi dillerine yabancıyızdır o yüzden anlaşamayız. Siz sevginizi ifade ettiğinizi düşünürsünüz, elinizden geleni yaptığınıza inanırsınız ama yine de ilişkiniz yolunda gitmez. Burada durup düşünülmelidir. Ben sevgimi nasıl ifade ediyorum? Eşim kendisine nasıl davranılmasından hoşlanıyor? Bunlara dikkat ettiğinizde uzun ömürlü ve sevgiye dayalı birlikteliğiniz olacaktır. Kendi bildiğiniz sevgi dili dışında partnerinizin de sevgi dilini öğrenmek zorundasınız. Eşiniz baskın sevgi dilinizi anlamıyorsa onun kendi baskın sevgi dilini keşfedip öğrenmekten başka yolunuz yoktur. Çünkü aksi halde ne yaparsanız yapın sevgi mesajlarınızı ona ulaştıramazsınız. Karşı tarafa sevginize her zaman hissettiriyor olmak birbirinizi daha iyi anlamanıza, daha mutlu olmanıza, tartışmaların daha az yaşanmasını sağlar. Kişinin eşi tarafından sevildiğini hissetme ihtiyacı evlilikle ilgili tüm isteklerin temelinde yatar. Birlikteliğiniz şu anda ne durumda olursa olsun her zaman ilişkinizi daha iyi bir seviyeye taşıyabilirsiniz. Beş sevgi dilini anlamanız ve sevgilinizin baskın sevgi dilini öğrenip konuşabilmeniz onu size karşı davranışlarını temelden değiştirebilir. Çünkü sevgi depoları dolduğunda insanlar farklı hisseder ve daha uyumlu davranırlar.
Onaylayıcı Kelimeler

“Endişeli bir yürek insanı ezer ama sevgi dolu bir kelime neşelendirir.”
Karşı tarafa sevgi dolu hitaplarda bulunmak ve aynı zamanda yaptığı işlerle onu takdir etmek ve teşvik etmektir. Teşvik etmek için hayata eşinizin gözlerinden bakmanız gerekir. Yapmanız gereken şey öncelikle eşiniz için hayatta neyin önemli olduğunu öğrenmektir. Aktif dinleme, ona anlaşıldığını hissettirme, yanında olduğunuzu bilmesi; seni umursuyorum, seninleyim, sana nasıl yardımcı olabilirim diyebilmektir. Eşinizin beğendiğiniz yönlerini sözel olarak takdir edin. Bunun için birbirinizle ilgili yaptığınız iyi işleri listeleyerek birbirinize verebilirsiniz. Özellikle başkalarının yanında sevgilinizi onaylamak, övgü dolu sözler söylemek ona kendisini harika hissettirecektir.

Kaliteli Zaman

Belli bir süre boyunca tüm dikkatinizi ve ilginizi yanınızdaki kişiye odaklanmanız anlamına gelir. Yan yana otururken birlikte televizyon seyretmek kaliteli zaman geçirmek değildir bu durumdayken dikkatinizi eşinize değil izlediğiniz filme verirsiniz. Birbirinize bakarak konuştuğunuzda ve dinlediğinizde bütün dikkatinizi ve ilginizi birbirinize odaklandığınızda işte bu kaliteli zaman geçirmektir. Birlikte yürüyüş yapmak, sohbet etmek, yemek sırasında birbirinize bakarak konuşmak kaliteli zaman geçirmektir. Yan yana otururken 20 dakika boyunca sadece birbirinizle ilgilendiğinizde birbirinize verdiğiniz şey 20’şer dakikalık bir yaşamdır. Birbirinize verdiğiniz şey yaşamlarınızdır ve bu sevgiyi ifade etmenin güçlü bir yoludur. Aynı zamanda kaliteli zaman geçirmek kaliteli sohbet edebilmektir. Onaylayıcı kelimelerde ne söylediğiniz önemlidir, kaliteli sohbette ise ne duyduğumuz önem kazanır. Sizinle konuşurken ona dinlediğinizi hissettirin, konuyla ilgili sorular sorun, kendisini nasıl hissettiğini ve nasıl daha iyi hissedebileceği üzerine konuşun. Sevgilinizin sizin tavsiye vermenize değil yaşadıklarını sizinle paylaşmaya ihtiyacı vardır. Ne yazık ki çoğumuz nasıl konuşacağımızı biliyoruz ama nasıl dinleyeceğimizi bilmiyoruz. Eşinize sizinle birlikte yapmak isteyeceği 5 şeyi listelenmesini söyleyin sonraki 5 ay boyunca her ay birini yapmak için plan yapın. Her gün, günün olaylarını paylaşmak için zaman ayırın. Her iki tarafın da işlerinin bittiği rahatça oturup çay kahve içerken bunu yapmak harika olabilir.
Hediye Alma

Eşinizin baskın sevgi dili hediye almak ise ona hediye verme becerinizi geliştirebilirsiniz. Aslına bakılırsa en kolay öğrenilen sevgi dillerinden biri budur, daha az çaba gerektirir. Onun ilgi alanlarını ve ihtiyaçlarını bilmek size ipuçları verecektir. Kriz anlarındaysa ona verebileceğiniz en güzel hediye ve sevginizi ifade edebileceğiniz en etkili yol onun yanında olmaktır ve ona sarılmaktır. En güzel hediye kendinizi ona vermek ve burdayım senin için ne yapabilirim diyebilmektir. Bu hediyeler bazen küçük notlar olabilir. Evden çıkmadan önce ona bıraktığınız bir not, gün içerisinde arada attığınız mesajlar ve yaptığınız aramalar bunların hepsi karşı tarafa sunulan bir hediyedir.

Hizmet Eylemleri

En yalın haliyle birbirinizin hayatını kolaylaştırmaktır. Karşı tarafın mutlu olacağı eylemsel durumlarda bulunmaktadır. Evdeyken onun için yaptığınız bir yemek, soğuk havada dışarı çıkarken onun yerine şalını almanız sevginizi göstermektir. Özellikle evlenmeden öncesinde ve sonrasında çiftler bu konuda büyük çatışmalara düşebilirler. Önceden bunları yapıyordun şu anda yapmıyorsun gibi.. Evlenmeden önce birbiriniz için yaptığınız şeyler evlendikten sonra yapacaklarınızın tam olarak garantisi değildir. O zamanki sevgi anlayışınız farklıydı, evlendikten sonra sorumluluklarla birlikte de bu sevgi anlayışı farklı olacaktır ve yine çok güzeldir sadece şekil değiştirmiştir. O yüzden evlilik öncesinin aynısını beklemek yanlış olur, bu sizi umutsuzluğa sürükler. Eşiniz en çok hangi hizmet eylemi ile ilgili sürekli şikayet ediyor. Bu şikayetleri bir teşvik olarak alabilirsiniz bu onun için gerçekten önemli olabilir. Bir sevgi ifadesi olarak bunları yapmayı seçerseniz 1000 tane gülden daha değerli olacaktır. Eşinize her gün yapmanızı istediği hizmet eylemlerini sorabilirsiniz. Bunların içinde akşam giysileri düzenlemek, yemek hazırlamak, bulaşık yıkamak, dışarı çıkarken çöpü çıkarmak gibi şeyler de olabilir. Küçük şeyler gerçekten büyük anlamlar taşır. Sevgilinize “Bu hafta senin için özel bir şey yapabilirsem bu ne olurdu?” diye sorun. Mümkünse yapın ve eşinizin sevgi deposunu doldurun.

Fiziksel Temas

Fiziksel temas sevgiyi iletmekte etkili bir yoldur. Çocuk gelişim alanında yapılan araştırmalar da bunu gösterir. Dokunarak sevilen, öpülen çocukların duygusal yönleri uzun süre boyunca fiziksel temastan mahrum kalan çocuklara göre daha güçlüdür. Fiziksel temas bir ilişkiyi yaratabilir de bozabilir de. Sevgi kadar nefreti de ifade edebilir. Cinsel ilişki sevgi dilinin sadece parçalarından biridir. Dokunuş; beş duyunun diğerlerinden farklı olarak bedenin belli bölgeleri ile sınırlanamaz. Birlikteliklerde sevgi dokunuşları türlü şekilde olabilir ve bütün dokunuşlar aynı etkiyi yaratmaz. Bazı dokunuşlar hiç şüphesiz diğerlerinden daha iyi hissettirecektir. Bu konuda en iyi yol gösterici eşinizin kendisidir. Neyi sevgi dolu bir dokunuş olarak algılayacak kimse ondan daha iyi bilemez. Ona kendi tarzınızı ve kendi istediğiniz zamanlarda dokunmakta ısrarcı olmayın. Onun sevgi dilini konuşmayı öğrenin. Baskın sevgi dili fiziksel temas olan biri için kriz anlarında ona sarılarak rahatlatmak, ağlarken yanında olduğunuzu hissettirmek sevgilinizi mutlu edecektir.