Ruhunuza Bahar Temizliği Zamanı

Kış bitti bahar geliyor, doğa kendini tazeliyor.

Havalar ısınıyor, günler uzuyor dünya yaza hazırlık yapıyor. Kuru dallar çiçek açıyor, çimler yeşeriyor doğa yaza hazırlık yapıyor. Peki ya siz? Hazır mısınız kışın rehavetini üstünüzden atmaya, güneşli günlere uyanmaya, ayaklarınızı çimlere basmaya. İzin veriyor musunuz baharın ruhunuza dokunmasına..

Evet herkes bir bahar temizliği telaşında. Camlar açılıyor bahar havası eve dolarken evin tozu alınıyor, gardıroplarda yazlık kıyafetlere yer açılıyor, kullanılmayan kıyafetler ayıklanıyor… Güzel bir gelenek bahar temizliği. Peki neden bahar temizliği yapar insanlar? Hiç düşündünüz mü?

Yeni ve güzel başlangıçlar ve olumsuzluklardan temizlenmek için olmalı.

Baharın gelişiyle evinizde böyle bir girişimde bulunurken ruh sağlığınız için de adımlar atmaya, ruhunuz için taze başlangıçlara ne dersiniz?

İsmer Aile Danışma Merkezi olarak akıl dağınıklığınızı toplamak, ruhunuzu ferahlatmak için bu baharda sizlere bazı önerilerde bulunmak istiyoruz?

Tabiki fiziksel alanınızı düzenleyin
Dağınık yaşam alanları ruhumuzu ve düşünsel yetenekleri olumsuz yönde etkiler. Bunun için bulunduğunuz ortamı toplu tutun, kullanmadığınız eşyaları elinizden çıkarın.

Duygularınıza kulak verin
Bazen bazıları için duyguları hakkında konuşmak çok zor olabilir. Oysa ki duygular paylaşılmak ister, muhattabına ulaşmak ister. Onları bastırmaya çalışmayın. Duygularınız ifade edilmezse kendinizi kaygılı ve depresif hissedebilirsiniz. Duygularınızı tanıyarak kabullenin ve sonrasında da ifade edin. Duyguları ifade etmek yakın ilişkilerde ve iş hayatında iyi hissetmeyi sağlar. Birey yaşamdan daha tatmin olur.

Düşüncelerinizi bir gözden geçirin
Davranışları ve duyguları direkt etkileyen düşünceler ruhsal sağlığımız için oldukça önemlidir.

Mümkün olduğunca geçmişten gelen, geleceğe giden, andan keyif almayı engelleyen  zararlı düşünceleri kendinizden uzak tutmaya çalışın.

Ana odaklanın
İnsanların ana odaklanması stresi azaltır, sakinleşmeyi sağlar. Stresin ne kadar zarar verdiğini bildiğimize göre bu yöntemi kullanmaya ihtiyacımız var. Zihninizi geçmiş veya gelecekten uzaklaştırarak içinde olduğunuz anda beş duyu organınızla hissedin, gözlemleyin ve yaşayın.

Başlamak istedikleriniz için adım atın!
Eminiz ki uzun süredir aklınızda uzun bir liste oluşturdunuz. Başlamak isteyip de başlayamadığınız spor, herhangi bir hobi kursu, beslenme düzeni için küçük bir adım atın. Unutmayın ki motivasyonunuz harekete geçmeden gelmeyecek.

Bilgi fazlalığı ayıklayın
Dünyanın karmaşık gündeminde, önü alınamaz şekilde ilerleyen sosyal medya kullanımıyla sürekli olarak bilgi-fotoğraf akışına maruz kalıyoruz. Haber takibi için belirlediğiniz zaman dilimlerinde bir iki güvenilir kaynak takip edin. Sosyal medya kullanımınızı azaltın; sosyal medya hesaplarınızdan, mesaj kutunuzdan, rehberinizden iletişiminizin olmadığı, ‘influence’ edilmediğiniz (etkilenmediğiniz) kişileri temizleyin.

Günlük tutun
Hislerin paylaşılması bireye iyi gelir ama bazı kişiler duygularını paylaşmakta çok zorlanır. Kırıldığınız, içine attığınız, üzüldüğünüz ne varsa hepsini tek tek günlüğünüze aktarın. Hislerin günlüğe geçirilmesi iyi olma halinizi etkileyecektir.

Sevdiklerinize vakit ayırın
Unutmayın temizlik yapıyoruz