Okullar Açılıyor

Yaz bitiyor ve aileleri bir telaş sarıyor. Hem başlangıç çizgisinde olan hem de uzun süredir beklemede olan çocuklarınız için yeni bir dönem başlıyor. Yaz tatili boyunca bol bol eğlenen, istediği aktiviteye katılan çocuklarda okulların açılma zamanının yaklaşmasıyla birlikte okula uyum sürecinde bir takım zorluklar yaşanması oldukça olağan bir durum.

Çocuğunuzun daha önce hiç deneyimlemediği ve belki de ebeveyn olan sizlerin de daha önceden hiç deneyimlemediği, aileden sonra sosyalleşilen ortam olan okullar açılıyor! Çocukların da okula başlarken, yeni bir duruma giriş yaparken büyükler gibi  karşılaşılan durumlara uyum sağlama süreci vardır. Bilinmeyen bir durum, yeni bir macera, beraberinde bir endişe ve sıklıkla bir direnme.

Bu yeni macerada uyum dönemi hem ebeveynler hem de çocuklar için zor bir süreç olabilmektedir.

Araştırmalara göre, daha önce okul öncesi kurumda eğitim görerek ilkokula başlayan çocukların, bu eğitimi görmeyenlere oranla daha katılımcı, girişimci ve uyumlu olduğu görülmüştür. Her ne kadar okul öncesi deneyimini yaşamış, evden ve özellikle anneden ayrılma sürecini deneyimlemiş, bir grubun üyesi olmuş, kurallar ve sorumluluklar hakkında fikir sahibi olmuşsa da ilkokul pek çok yönüyle anaokulundan farklıdır. Bu nedenle, çocuğunuz geçtiğimiz yıl sorunsuz bir okul dönemi geçirmiş olsa bile, her çocuk okulun ilk günlerinde duygusal açıdan zorlanabilir.

Bazen ebevenler çocuklarından daha fazla kaygılanmakta ve ‘alışamıyor, ay ne yapacağız şimdi, arkadaşlarıyla kaynaşmıyor vs.’  tarzı cümleler ile çocukların kaygısını arttırabilmektedirler. Çocuğun uyum sürecini olumsuz etkileyebilmektedir. Bu durumda anlayabileceğimiz gibi bu süreci yönetmede en önemli görev anne ve babaya düşmektedir. Çocuğumuzun psikolojik sağlığı için onu  mümkün olduğunca stres ve kaygıdan uzak tutmalıyız. Ebeveynin bilinçli bir şekilde ne yaptığını bilmesi gerekiyor.

Her çocuğun okulu kabulü ve uyum süreci farklı işleyecektir. Çocuklar arası kıyaslama yanlış bir hareket olacaktır. Ebeveynler bu konuda hazır olmalı, olayları bilinçli algılayıp ona göre davranmalı ki çocuğun tepkileri de olumsuz etkilenmesin . Kaygınızı kontrol edin.

Sadece okula yeni başlayan çocuklar için değil yeni bir okul dönemine başlayan çocuklar için de oryantasyon süreci zor geçebilmektedir. Tatil modundan okul moduna geçmek zor gelebilir ya da yeni bir kademeye geçmiş olan çocuğa arkadaş, öğretmen, ders değişiklikleri bile kaygı verebilir. Bu oldukça olağan bir durumdur. Ebeveynlik böyle durumlarda sabırlı olmayı gerektirmektedir. Bu süreç 1 ay sürebilmektedir, bu çocuklara da sabır göstermelisiniz ve onunla konuşmalısınız.

‘evet zorlanıyorsun görüyorum ama tatil bitti ve okula gitmemiz gerekiyor’

‘vücudumuzun beslenmeye ihtiyacı olduğu gibi aklının da beslenmeye ihtiyacı var. Onu besleyeceğin yer ise okul