İLİŞKİLERDEKİ İHTİYAÇLAR

Hayatımıza anlam katabilmemiz için ilişki kurmaya ihtiyacımız vardır. Doğumumuzdan itibaren ilişkilerde, ilişkilerle gelişiriz. İlk önce ebeveynlere-bakımverenlere, ergenlikte arkadaşlara, yetişkinlikte romantik ilişkilere bağlanma ihtiyacı duyarız. Bu durumda ikili romantik ilişkiler hayatımızın büyük ve önemli bir parçası olur. Doğal olarak hayatımızda büyük rolü olan bu konunun bizi ne derecede iyi veya kötü hissettirdiği de önemli bir konu olmaktadır. Ne kadar tatmin edilen bir ilişki içinde olunursa o kadar o ilişkiyle gelişme potansiyeli artacaktır. Olumlu ilişki deneyimleri, hayattaki doyumu arttıracaktır.

Her ilişki birbirinden farklı dinamikler barındırsa da sağlıklı bir ilişkiyi sağlıksız olandan ayıran bazı temel unsurlar bulunuyor. Bu temel unsurlara göz atarak ilişkiniz hakkında düşünebilir, ihtiyaçlarınızın karşılanıp karşılanmadığını değerlendirebilirsiniz.

Bununla birlikte, kişi ilişki için ne kadar emek veriyorsa, onun karşılığını görmek ister. Gösterdiği çabanın karşılığını alamadığını düşündüğünde, ilişki yeterince güçlenmeyebilir. Çift olunduğunda, kişinin bireysel ihtiyaçlarıyla birlikte eşinin ihtiyaçlarını da ne kadar göz önünde bulundurduğu önemli hale gelir.

 

Nasıl yeme, içme, barınma gibi temel ihtiyaçlarımız varsa, duygusal anlamda da ihtiyaçlarımız vardır.Sağlıklı bir ilişki karşılıklı beslenmeye ihtiyaç duyar. Sağlıklı bir ilişki duygusal desteği, duygu paylaşımında rahatlığı, yakınlığı, sevgiyi, güçlü bir bağı, güveni, bakımı, arkadaşlığın doyurulmasını içerir.

Peki sağlıklı ilişki nedir? Nelerin dikkate alınması gerekir?

 

Sevme ve sevilme

Aidiyet duygusunun hissedilmesi gerekir. Çiftler birbirlerini oldukları gibi kabul ederler. Gerçek kimliğinizi saklamaz; eğer ki geliştirmek isterseniz yardımcı olur, desteklersiniz. Birbirini kabul eden, değiştirme çabasına girmeyen, duygusal alışverişi başaran yani seven ve sevilen bireyler ilişkilerinden daha tatmin olurlar.

 

Güven

İlişkilerin en önemli dayanak noktasıdır. Partnerine güvenebilme ilişkide beklenen ihtiyaçtır. Partnerinin duygusal ihtiyaçlarını karşılayabileceğine, ihtiyaç duyduğunda yanında olacağına dair  olan inançtır. “Dürüstlük, açıklık, tutarlılık, sadakat, yakınlık, bağlılık, tahmin edilebilirlik” gibi pek çok kavramdan oluşur. ilişkilerimizin kurulmasında, gelişmesinde ve ayakta durmasında çok önemli bir yere sahiptir. Zaman, birbirini tanıma, emek ister.

 

Empati Kurabilmek

Olayları karşınızdakinin penceresinden görmeye çalışabilmelisiniz. Karşıdakinin duygu ve düşüncelerini doğru olarak anlamak ve hissetmek, anlaşıldığının ona ifade edilmesi. Kurulan bu duygu ortaklığı, iletişimi güçlü kılar.

 

Çözüm odaklılık

Sağlıklı ilişkilerde çiftler kendilerini haklı çıkarmaya çalışmazlar. İlişkiyi bu duruma nelerin getirdiğini, çözüm için neler yapılabileceğine odaklanırlar. Hak mücadelesine girmezler, birbirlerini anlamak için paylaşımlarda bulunurlar.

 

Paylaşma

İlişkiler ilerledikçe ortak çevreyi, ilgi alanlarını, hedefleri paylaşırız. Deneyimleri paylaşmak ilişkiyi geliştirir, faydalıdır. Biz olabilmek, Biz i besleyebilmek çok önemlidir. Hayatı, eşyayı, anıyı, aktiviteyi paylaşabilmek. Bu ilişki için neler yapıldı, yapılabilir, yapılıyor a özen göstermek.

 

 

Özgürlük

Dünyanızı parterinizle dolduramazsınız. Tüm ihtiyaçlarınızı onunla gidermek,

Her şeyi onunla yapmak gibi bir beklenti, sizi bir yandan izole eder diğer yandan ise ihmal ve anlık yoksunlukları da yoğun yaşamanıza neden olur. Eşiniz sadece eşinizdir, her şeyiniz değil.

 

Sorumluluklar

Kendiniz, partneriniz ilişkiniz için sorumluluklar alırsınız.

Karar verme ve gücü paylaşırsınız. İş bölümleriniz vardır ve adil olduğu iki tarafça kabul edilir.

 

Karşılıklılık

İlişkideki kişiler ilişki için ne kadar emek veriyorsa, onun karşılığını görmek ister. Gösterdiği çabanın karşılığını alamadığını düşündüğünde, ilişki yeterince güçlenmeyebilir. Bireysel ihtiyaçlarının, çabalarının yanında ilişkinin ihtiyaçlarını da görmeli ve çabalamalısın.

 

 

Özetle sağlıklı ilişki çiftlerin birbirlerinin duygusal ihtiyaçlarını fark etmesi ve karşılaması, bu ilişkiyi devam ettirmeye istekli olması ve bunun için çabalaması olarak tanımlanabilir. Karşıdakini anlayabilme, kendini ve duygularını ifade edebilme, güvenilir olma gibi karakter özellikler ilişkiyi güçlendirmeyi sağlayan özelliklerdendir. Destek almak, ilişkinizi zenginleştirmek için İsmer Aile Danışma merkezi olarak bizlere ulaşabilirsiniz.