İLİŞKİLERDE GÜVEN

Güven her türlü anlamlı ilişki veya arkadaşlığın temel parçasıdır.  İlişkinin kurulması, gelişmesi ve devam etmesinde güven çok önemli bir yere sahiptir. Diğer insanlarla derin ilişkiler kurabilmek güven duygusuna bağlıdır. Çünkü bir insanın karşısındaki insana karşı rahat olması, kendini açması ve geleceğe dönük bir yaşam sürme inancı ona güvenmekle başlar. Kişi iletişimde bulunduğu bireylerle tedirgin değilse, aklı sorularla meşgul değilse, kendisine zarar gelmeyeceğine inanmışsa kendini güvende hisseder ve kendini açmakta da rahat olur. Güvendiğimiz birini hayatımıza dahil ederiz, severiz, bir şeyler paylaşırız. Bu şekilde yakınlık artar ve ilişkiler pekişir.

İlişkide güven nasıl inşa edilir?

 

Bir güvenin temelini oluşturmak için en önemli adımlardan biri yapacağınızı söylediğiniz bir şeyi yapmak kısacası ne söz verdiyseniz o sözün arkasında durun. Yapamayacağınız büyük sözler vermeniz hayal kırıklığı yaşatabilir ve zamanla sizi güvenilmez biri yapabilir. Verdiğiniz sözü tutamadıysanız eğer ilişki içinde olduğunuz kişiye neden yapamadığınızı mümkünse yüz yüze açıklayın.

Tutarlı olun.

Güven kurmada gereken en önemli parçalardan biri de tutarlı olmaktır. Söylediğiniz, yapmak istediğiniz şeylerde tutarlı olmak büyük önem taşır. Söylediklerinizi yalnızca bir veya iki kez yapmanın, ilişkilerinizde istediğiniz sağlam güven temelini oluşturmayacağını hatırlayın.

Dürüst olun.

Gerçeği elinizden geldiğince söylemeye çalışın. Çoğu durumda yaptığınız dürüstlük size olumlu yönde katkı sağlar. Bir insanın birine verebileceği en güzel hediyelerden biri de dürüstlüktür.

Yalan söylediyseniz itiraf edin.

Diyelim eşinize veya sevgilinize yalan söylediniz. Bir an önce itiraf etmeye bakın, neden yalan söylediğinizi anlatın ve içten bir şekilde pişman olduğunuzu dile getirin, samimi olun. Yakalandığınızda güven sarsılması kaçınılmazdır ve telafisi de kolay değildir. Eğer, ilişkinizde bir yalan varsa yalanların er ya da geç bir şekilde ortaya çıkma gibi bir huyu olduğunu da aklımızda bulundurmalı

Duygularınızı ifade edin.

Çekinmeden duygularınızı ifade edin. Kırıldıysanız, gecikmeden doğru zamanda aktarın. Ne hissettiğinizi ilişkinizde konuşarak açık ve net bir şekilde ifade edin. Can kulağı ile dinleyin. Bu eşinize veya sevgilinize önemli miktarda iyi hissettirir. Kesinlikle ayrıntıları atlamayın. İhtiyaç duydukları veya bilmek istedikleri şeyleri söyleyin. Güvenin en önemli parçası da söylediklerinin anlaşılması ve karşılıklı dinlemek, konuşmaktır.

Sır saklayın.

Güvene yapılan en büyük ihanetlerden biri de birinin sırrını, özelini bir diğerine anlatmak. Size verilen bir sır varsa ve siz tutamayıp bir başkasına aktardığınızda yaşanacak olan güvensizlik duygusunu bir hayal edin. İlişkinize vereceğiniz zarar kaçınılmaz olacaktır.

Anlaşılır ve saygılı bir iletişim kullanın. 

Kötü niyetli veya saldırgan davranışlarda bulunmak yerine, saygılı bir iletişim tarzı benimsemeye çalışın. Bu, ihtiyaçlarınızı doğrudan ifade etmek ve aynı zamanda sevgiliniz/eşinizin ihtiyaç ve görüşlerini ele almak anlamına gelir. Bir şey yapmak istemediğinizde \”hayır\” demeyi bilmek ve ayrıca duygularınızı kontrol altında tutmak da güvenin bir parçasıdır. Duygu ve düşüncelerinizi küçümsemeyecek ve zorbalık yapmayacak şekilde açık bir şekilde paylaşırsanız daha iyi iletişim kurarsınız .

Sınırlar koyun

Kıskançlık, bir ilişkide oturulup konuşularak sınırlar kararlaştırılmadıkça her an sahneye çıkıp kendinden beklenileni yapabilir. İş arkadaşlarınızla fazla samimi olmanız ya da eski sevgiliniz ile hala görüşüp, dışarı çıkmanız sevdiğiniz insanı rahatsız ediyorsa, yapmamalısınız. Önceliğiniz hayatınızdaki insan ve onun hisleri olmalıdır.

Kendinize güvenin

Karşınızdaki insanı siz seçtiniz, kalbiniz seçti. İçgüdüleriniz onun aşkınıza layık olduğunu söyledi. Eğer kendinize güvenirseniz, doğru seçimi yaptığınızı bilirsiniz. Ve bu güven inşa etmek için güçlü bir temel oluşturur.

 

Unutmayalım, bir ilişkiyi sağlam yapan temeller sevgi, saygı ve karşılıklı güvendir. Bu üç bileşen size mutluluk kapısını açacaktır. İsmer Aile Danışma Merkezi olarak herkese güvenli bir sığınak bulacağı günler, güven temeline dayanan ilişkiler dileriz!