İlişki Nasıl Olmalı ?

İlişkiler yaşamımızın önemli kısmını kaplayan ve çokça değer gösterdiğimiz dinamiklerden birisidir. Sağlıklı bir ilişki iki tarafın da mutlu ve huzurlu olduğu, sevme, sevilme, desteklenme, takdir görme, sosyal ve cinsel ihtiyaçlar gibi ihtiyaçlarının karşılandığı ve kendi öz benliklerini yitirmeden “biz” olarak var olunan bir ilişkidir. Böylesi sağlıklı diyebileceğimiz bir ilişkide taraflar kendilerini mutlu, iyi, rahat ve güvende hissederler. Anlaşmazlıklar olsa bile, böyle bir ilişki sevgi ve saygı temelleri üzerine kurulu olduğundan, tarafların da mevcut sorunlarla daha kolay başa çıkabilme becerileri gelişir. Fiziksel ve psikolojik sağlığa katkı sağlar. Sağlıklı ilişki iyi hissettirir.

İdeal ilişki ne tamamen benzerlik, ne birbirini tamamlamaktır. Sağlıklı ilişki; birbirine sevgi, saygı ve güven ile bağlı olan, hayatı ortak paylaşan, eşit hak ve sorumlulukları olan, birbirlerine özel alanlar tanıyan kişilerin yürüttüğü birlikteliklerdir. Sağlıklı bir ilişki içinde bulunmayı öğrenmeye çalışmak ki taraf için de çabalamayı gerektirir.

Peki, mutlu ve sağlıklı bir ilişki için neler gerekli? Sevdiği insanla mutlu bir ilişki yaşamak pek çok kişinin hayalini süsler ama ilişkiler her zaman rahatlık içinde, sorunsuz olmaz. İlişkiler diğer her şey gibi emek ister. Şimdi sizlere mutlu ve sağlıklı bir ilişki için birkaç öneride bulunalım:

1.      Birbirinize Açık Olun 

Bir ilişki içerisinde partnerinize karşı düşünceler, duygular varsa sorunlar konusunda açılabilmeniz gerekir. İlişkinizde yanlış anlaşılmalara sebebiyet vermemek için istekleriniz, beklentileriniz ve düşünceleriniz konusunda partnerinizle doğrudan ve doğru bir şekilde iletişim kurmaya çalışın. Aksi takdirde karşı tarafa aktarılamayan duygu, düşünce ve sorunlar ilişkiyi çözülemeyen bir döngüye sokabilir.

2.   Empati ile Dinleyin

En büyük problemlerden biri dinlememek. İletişim anlayış içinde olduğunda gerçek bir iletişim olur. Partnerinize cevap vermek için değil onu gerçekten anlamak için; ne hissettiğini, ne düşündüğünü anlamak için dinleyin. Sadece kendi bakış açınızdan iletişimi sürdürmek tartışmaya sebebiyet verir.

3.      Beklentileri Gözetin ve Destek Olun

İlişkiden ve birbirinizden beklentilerinizi konuşun, bu beklentileri karşılamak üzere neler yapabileceğinizi düşünün.

Bunun yanında her birinizin farklı yaşam beklentileri de olabilir. Bu durumda sizin için ilgi çekici olmasa da partnerinizi dinleyin, hayalleri konusunda cesaretlendirin ve yardım edebileceğiniz konularda destekleyin.

 

4.      Farklılıklarınıza Saygı Gösterin 

Sevgi ve güven saygıyla anlamlanır. Her ilişkide karşılıklı olarak saygı çerçevesinde ilerlenmelidir. İlişkimize getirdiğimiz ortak ve farklı değerlere saygı duyulmalıdır. İyi anlaşabilmek için birbirimize benzemek zorunda değiliz. Farklılıklarımızla özeliz. Farklılıklarınıza alan tanıyın.

5.       İkinizin De Değişip Geliştiğini Unutmayın 

İlişki değişir ve gelişir. Zaman içinde hayattaki deneyimleri öncelikle sizi, partnerinizi ve ilişkinizi değiştirir. Düşünceleriniz, davranışlarınız, keyif aldığınız şeyler zaman içinde edindiğiniz tecrübelerle ve yaşantılarınızla değişir ve şekillenir. Değişim ve gelişimi kabullenin.

6.       Özel Alanlar Yaratın 

Bireysel alanlara ihtiyaç vardır.  İlişkide ‘bir’ olmayı ama bunu kararında bırakmayı bilin. Kendinizin ve partnerinizin bireysel özgürlüğüne, hobilerine, ilgi alanlarına müdahale etmeden yaşamayı öğrenin. Kendi sorumluluk ve kendinize ait hayatın her zaman farkında olun ve onu sahiplenin.

7.        Güven Duygusunu Pekiştirin 

Bir ilişkide iki taraf da birbirine güvenmek ister. Güven duygusunu barındıran ilişkilerde bireyler, birbirlerinin ihtiyaçlarını ve önem verdiği değerleri kabul edip birbirlerine destekte bulunurlar. Bunu sözel olarak ifade etmek yetersizdir, davranışa dökmek ve pekiştirmek gerekir. 

8.      Duygularınızı Önemseyin 

Partnerinizle aynı duyguları paylaşmak zorunda değilsiniz sadece ne hissettiğini dinleyin ve anlamaya çalışın.

İlişkinizdeki bir problem durumunda ‘ben’ dilini kullanın. Ben dili yaşanılan durumda sahip olunan duyguyu vurgulamaktır. Örneğin ‘bu yaşanılan olay bana kendimi çok değersiz hissettirdiği için çok üzgünüm.’

9.      Cinsel Hayatınıza Önem Verin 
Cinsellik ilişkide önemli bir yer tutar. İki tarafın da istekleri doğrultusunda, karşılıklı kabul edilebilirlikte, doyum alınan bir cinsel hayat sağlıklı ilişki için olmazsa olmazdır.

10.  Sevginizi Hissettirin, Yanında Olun 

Eğer ki partneriniz sevginin cümlelere dökülmüş halini duymak istiyorsa sözlerle, davranışlara dökülmüş halini görmek istiyorsa davranışlarla sevginizi hissettirin. Partnerinizin her anında dinleyerek, anlayarak, konuşarak, sevgiyi ve ilgiyi hissettirerek yanında olun.

11. Sorumluluklarınızı Paylaşın

Sorumlulukların tek kişide olması o kişinin zamanla tükenmesine yol açabilir. Mutsuzluğu artan, yorulan bir partner sizi de yoracaktır. İlişkide sorumluluklarınızı paylaşıp birbirinize destek olun.

 

Tabiki de tüm bu maddeler iki tarafında sorumluluğu ve karşılıklı çabasınını gerektirir. Sağlıklı ilişkide bağımlılık yoktur. Tarafların özgürlüğünün korunduğu, özgürlük içinde bağlılıkla bir olabilmek vardır.

Özetle sağlıklı bir ilişkide taraflar birbirlerinin sınırlarına, düşüncelerine, isteklerine, kararlarına ve ilişki içinde kendileri olmalarına saygı duyar ve özen gösterir; sevgi, saygı, güven ve empati içinde süreci yönetirler. Sağlıklı ilişkide bağımlılık yoktur. İki tarafın da özgürlüğünün korunduğu, bağlılıkla bir olmak vardır.

Eğer ilişkinizde bir şeylerin yolunda gitmediğini, eksildiğini veya tamir edilemeyen şeyler olduğunu düşünüyorsanız. İlişkide kırıldıysanız ya da yorulduysanız ve birlikte üstesinden gelemiyorsanız İsmer Aile Danışma Merkezi olarak en yakın zamanda bir çift terapisi almanızı öneririz.