HASTALIKTA VE SAĞLIKTA SAĞLIKLI EVLİLİK

Evlilik toplumsal kurallar ve yasaların belirlediği şekilde bir erkek ve kadının hayatlarını birleştirmesidir. Evlilikte yaşam boyu birliktelik amaçlanır ve bunun için evlilik kararının en baştan doğru karar verilmesi gerekir. Bu evlilikte ilişkinin uyumlu, dengeli ve düzenli olması için en önemli adımdır.

Evlilik kararı, insan yaşamının büyük bir kısmını ve tüm geleceğini etkileyecek boyutta önemli bir karardır. Sadece bireyleri etkilemekle de kalmayıp evlenen eşleri, her iki tarafın yakınlarını ve bu evlilikten doğabilecek çocukları da etkiler. Yani bireyden topluma geniş bir alanda etkisini göstermektedir. Sağlıklı ve güçlü bir toplum toplumun çekirdeği olan aile yani evlilik yoluyla gerçekleştirilecektir.

Evlilik toplumsal bir süreçtir. Rastlantıdan çok birbirlerini görme, tanışma ve tanımadan başlayarak arkadaşlık, söz kesme , nişan, nikah ve düğün gibi aşamalardan oluşan iki cinsin oluşturduğu bir süreç evlilik. Bu süreç farklı veya aynı cinsten iki kişinin evlenmeden önce birbirlerini iyice tanımalarına olanak sağlayan  ve evlilik kararının doğru olma olasılığını arttıran bir düzenlemedir. Evlilik ve aile ilişkilerinin uyumlu, mutlu bir beraberlik ve evlilik olabilmesi için tarafların birbirlerini iyi tanımaları gerekir. Tarafların birbirini iyi tanımasından önce kendilerini tanıması da çok önemlidir. İki farklı insanın (ruhsal sağlıklı) uyum içinde yaşayabilme kapasitesidir sağlıklı evlilik.

Her şeyde olduğu gibi başarı için ilişkimizde de gereklilikler vardır. Sağlıklı ilişki için de efor ve zaman harcarız. Böylece sağlıklı ve doyurucu bir ilişki yaşama şansımız olur. Başarılı bir ilişki için gerekenler diye sizlere altın formül sunamayız. Fakat her evliliğin de biricikliğini düşünmenizi göz önünde bulundurmanız gerektiğini belirterek sağlıklı bir ilişki için nelere dikkat edilebileceğinden bahsedebiliriz.

Sağlıklı bir ilişki için neler yapılabilir?

 Bir ilişkide beklentiler gerçekçi olmalıdır.

 Beklenti ve ihtiyaçlar açıkça konuşulmalıdır. Kimsenin kafasından geçeni okuyamayız bunun için net ve doğru sözel iletişim gereklidir.

Her zaman düşünceleriniz uymayabilir onu dikkatli dinleyin ve gerçekten ne demek istediğini anlamaya çalışın.

Birbiriniz değiştirmeye çalışmayın. Farklılıklarınızla uyumu yakalamaya çalışın.

İlişkilerde daima ilgiye ihtiyaç vardır. Eşler birbirlerinin ilgi ve ihtiyaçlarına hassasça yaklaşabilmelidir.

Birbirinize güzel sözler söyleyin, jestler yapın. İlişki kumbaranızı küçük küçük de olsa doldurun.

Birbirinizi sevdiğinizi ve önemsediğinizi hissettirin.

Sağlıklı bir cinsel ilişki evliliğin olmazsa olmazıdır.

İlişkinin yükünü tek tarafın üstlenmesi bireyi ve doğal olarak evliliği yıpratır, evlilikte sorumluluklar paylaşılmalıdır.

Karşılıklı paylaşımlar için özel zaman ayırın, birbirinizle vakit geçirin.

İlişkiniz ve kendiniz için, huzur ve tazelenmek adına kendinize; hobilerinize, arkadaşlarınıza, işinize vakit ayırın.

Birbirinize ihtiyacınız olan şekilde ‘seni seviyorum’ deyin.

Evlilikte de inişler ve çıkışlar vardır. İlişkilerdeki değişikliklere adapte olma gücünüzü kuvvetlendirin.

Çatışma ve kavgalar kaçınılmazdır asıl olan uygun biçimde çözüm için yollar bulmaya çalışmaktır. İsmer Aile Danışma Merkezi olarak ilişkinizde sorunlar ortaya çıktığı zaman ve en önemlisi kendi aranızda çözüme ulaşamadığınızda bir uzmandan yardım almanızı öneriyoruz. Uzman kişiler göremediğiniz noktaları görmenize yardımcı olacak, sorunlarınızı daha kolay teşhis edebileceklerdir.